Czarna wydzielina z sutka

Witam! Moja mama (l. 40) ma pewną dolegliwość, z lewego sutka wycieka jej czarna wydzielina, do tego ma poranioną dolną część piersi (nie chciała mi jej pokazać). Opisała to jako delikatnie naderwaną skórę, bardzo ją to boli. Nie wyczuwa żadnych guzków (nie goi się, trwa to już około miesiąca). Dowiedziałam się też, że w miesiącu czerwcu miała dwie miesiączki - jedną jak zawsze na początku miesiąca, a drugą pod koniec. Mama miesiączkuje regularnie co 28 dni, więc była zdziwiona. Ciężko jest ją namówić, aby poszła do lekarza. U ginekologa była wieki temu, a przynajmniej minęło już z 15 lat, mammografię nie pamiętam, żeby miała robioną. Chciałabym się dowiedzieć, jak ją pokierować? Na pierwszym miejscu jest ginekolog, a potem co dalej?

Witam! Opisywane dolegliwości i objawy ze strony lewej piersi mocno sugerują możliwość raka piersi, w związku z tym konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem. Nawet jeśli mama sama nie wyczuwa zmian w obrębie piersi to nie wyklucza to ich obecności. Z uwagi na objawy wydaje się, że zmiana może być zlokalizowana w obrębie przewodów mlekowych. Najlepiej aby Pani mama udała się do onkologa - nie potrzeba do tego skierowania. Konieczne w tej sytuacji jest dokładne badanie palpacyjne, mammografia oraz USG piersi. W przypadku stwierdzenia zmian wskazana będzie również biopsja oraz ewentualne dalsze badania. Jeśli dostęp do onkologa byłby utrudniony wówczas problem najlepiej skonsultować z chirurgiem onkologicznym lub nawet ginekologiem czy lekarzem rodzinnym. Problem z dodatkowym krwawieniem z dróg rodnych wymaga wyjaśnienia, w związku z tym wskazana jest wizyta u ginekologa. Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, gdyż przedstawione objawy ze strony piersi są naprawdę niepokojące. Pozdrawiam serdecznie!