Czas ujawniania się stresu pourazowego

Witam, Wiele źródeł i terapeutów prezentują pogląd, że stres pourazowy ujawnia się do 6-ciu miesięcy po zdarzeniu. Wszyscy specjaliści biorą pod uwagę jednorazowe zdarzenie np. wypadek, śmierć bliskiej osoby, pożar Natomiast specjaliści nie rozważają długotrwałego i wielorakiego oddziaływania zdarzeń na żołnierza podczas działań wojennych. Czy ujawnienie stresu pourazowego może być rozłożone w dłuższym okresie czas i długotrwałe? Jaki jest pogląd na ten temat?

Witam,
konstrukt zespołu stresu pourazowego został stworzony właśnie na podstawie obserwacji zachowań weteranów wojennych. Do jego rozpoznania konieczne jest wystąpienie sytuacji stresowej, która może oddziaływać krótkotrwale (wypadek, śmierć bliskiej osoby) lub długotrwale (jak działania wojenne). W obowiązującej w Polsce klasyfikacji (ICD-10) istnieje zapis o wystąpieniu symptomów w okresie 6 miesięcy. Przy objawach pojawiających się bezpośrednio po stresującej sytuacji można rozpoznać ostrą reakcję na stres. Zespół stresu pourazowego może spowodować może utrzymywać się przez długi okres i przerodzić się w tzw. trwałą zmianę osobowości.
Pozdrawiam

Witam Pana
Stres pourazowy ma prawo ujawnić się nawet po kilku latach. Jeżeli osoba doświadczyła traumatycznych wydarzeń to mogą one po długim czasie ujawniać się np w snach. Czasami kolejne traumatyczne lub trudne wydarzenie aktywuje poprzednie i wtedy potrzebna jest pomoc psychoterapeuty, psychiatry.
Anna Suligowska