Czego objawem są częste bóle brzucha, niestrawność, zgaga?

Witam! Od prawie dwóch tygodni mam ciągłe bóle brzucha. Nie są one bardzo intensywne, ale również nie są przyjemne (ból w okolicy jamy brzusznej). Praktycznie wszystko co zjem wywołuje u mnie biegunkę lub potrzebę załatwienia się. Nie wiem czy to może mieć coś wspólnego, ale przez pierwszy tydzień stycznia zażywałem antybiotyk - Beta-laktamowy z grupy aminopenicylin (w dzieciństwie wywoływał u mnie reakcje alergiczne, ale obecnie nie wywołał). Wszystko zaczęło się po odstawieniu antybiotyku. Pojawił się luźny stolec w kolorze intensywnie zielonym, o kleistej konsystencji wraz z podrażnieniem odbytu (chociaż to wcześniej troszkę, czuję również jak gdyby mrowienie w pewnych chwilach - czy problem z odbytem może być wynikiem przypadkowych stosunków seksualnych?). Po około tygodniu stolec powrócił do koloru brązowego, ale biegunka i bóle nie ustały. Co dziwne biegunka przeplatana jest stolcem normalnym. Co może mi dolegać? Z jakim lekarzem powinienem się skonsultować? Mam 25 lat. PS. Czasem pojawia się również dość mocna zgaga.
25 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Opisane dolegliwości mogą być spowodowane wyjałowieniem przewodu pokarmowego podczas stosowania antybiotykoterapii o szerokim spektrum. Jest to sytuacja usposabiająca do rozwoju zakażeń grzybiczych i rozwoju zaburzeń trawienia i wchłaniania. Często objawia się niestrawnością.
W celu przywrócenia naturalnej równowagi flory jelitowej proponuję zwiększyć spożycie produktów zawierających naturalne kolonie pałeczek kwasu mlekowego np. kefir, jogurt, zsiadłe mleko, możliwe jest także zastosowanie preparatów probiotycznych zawierających żywe kultury bakterii.
W przypadku braku poprawy konieczna jest konsultacja z lekarzem rodzinnym w celu wykonania podstawowych badań.

Redakcja abcZdrowie.pl