Czego przyczyną mogą być brązowe plamienia przed okresem?

Witam serdecznie! Mam 29 lat, od 4 miesięcy nie biorę pigułek antykoncepcyjnych - brałam je 4 lata. Nigdy nie miałam problemów ginekologicznych. Po odstawieniu pigułek moje miesiączki są skąpe i trwają po 3 dni.

Tydzień przed ostatnią miesiączką pojawiły się brunatne upławy, momentami jakby zabarwione krwią, ale nie jest to właściwa krew. Trwało to do miesiączki. Po zakończeniu trzydniowej miesiączki przez 5 dni było wszystko OK, normalny śluz, jak gdyby nic złego się nie działo. Od 6 dnia zaczęło się znowu to plamienie - nie jest obfite, trwa już szósty dzień.

Może dodam jeszcze, że po miesiączce odbyłam stosunek, podczas którego pękła prezerwatywa, ale do wytrysku wewnątrz pochwy nie doszło. Nie odczuwam żadnego swędzenia, pieczenia, czy bólu. Czy to może być coś poważnego? Umieram ze strachu, nie wiem jakiej wiadomości się spodziewać u lekarza. Pozdrawiam, Kasia

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Trudno zgadywać, bez badania, co jest przyczyną krwawienia śródcyklicznego w Pani przypadku. Z pewnością lekarz podczas wizyty będzie w stanie z dużym prawdopodobieństwem zidentyfikować patologię, która je wywołuje. Może to być np. nadżerka szyjki macicy, polip, mięśniaki macicy. Możliwe również, że ma Pani jakiegoś rodzaju zaburzenia hormonalne.

Nie należy się jednak spodziewać bardzo poważnej choroby - rak endometrium, który wywóluje podobne objawy, występuje prawie zawsze u kobiet starszych, po menopauzie.

Pozdrawiam serdecznie!