Czemu mam wrażenie, że wszystko ze mną w porządku, a inni się martwią?

Mam 17 lat, chodzę do liceum. Od około 2, może 3 tygodni bardzo dużo śpię. Mogłabym nic nie robić tylko spać. Często nie mam na tyle siły w sobie, aby zebrać się do szkoły, więc śpię dalej i budzę się ok. 16.00, po czym wieczorem znów idę spać. Zdarza się również, że zarywam noc, bo nie mogę zasnąć, po czym o 5.00 rano bez problemu mi się to udaje. Znajomi wciąż pytają, co się dzieje, że jestem taka smutna, czemu tak mało mówię, czy coś się stało, kiedy ja mam wrażenie, że wszystko w porządku i zachowuję się normalnie. Ktoś zapytał mnie ostatnio, czy jestem szczęśliwa. Czy naprawdę może się ze mną dziać coś, o czym nie wiem, nie zwracam na to uwagi? Czemu ja mam wrażenie, że wszystko w porządku, a inni się o mnie martwią?

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witaj!

Z tego, co napisałaś, jednak nie wynika, że "wszystko w porządku". Zaczęłaś swój list od tego, że masz problemy ze snem, że masz nadmierną potrzebę snu. Taki sen w ciągu dnia jest czasem (nie zawsze) ucieczką od problemów, na przykład tych w szkole. Na przykład: kiedy wstajesz niewyspana, masz argument, żeby nie chcieć iść do szkoły, który skrywa prawdziwą niechęć do tego.

Myślę, że możesz sobie nie uświadamiać swojego smutku i jego przyczyn. Zależy to przede wszystkim od tego, na ile Ty sama dostrzegasz fakt, że jesteś smutna. Niestety, za pomocą internetu i na podstawie przedstawionych przez Ciebie informacji trudno mi napisać coś więcej. Zachęcałabym Cię jednak do konsultacji z psychologiem, który mógłby na podstawie dłuższej rozmowy pomóc Ci odnaleźć odpowiedź na to nurtujące pytanie. Taka pomoc jest również potrzebna do uregulowania Twojego snu.

Pozdrawiam Cię serdecznie!