Czemu nie mam orgazmu?

Brak orgazmu podczas stosunku z partnerem. Dlaczego?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

orgazm kobiety niestety nie jest taką prostą sprawą – dużo by trzeba o tym pisać, więcej niż pozwala forma tego listu. Zazwyczaj u kobiet zdolność do odczuwania orgazmu jest wyuczona. Dlatego jego brak wynika głównie z niedoświadczenia kochanków. Najlepiej by było, gdyby zaopatrzyli się Państwo w jakąś książkę na temat seksu – taką, która krok po kroku przybliżyłaby tajniki kobiecego orgazmu. Mogliby Państwo czytać ją wspólnie, co na pewno ożywiłoby Wasze życie seksualne i zachęciłoby do odkrywania nowych pieszczot i pozycji seksualnych. Znajomość własnego ciała jest nieodzowna.

Trzeba także brać pod uwagę czynniki mogące wpływać na odczuwanie orgazmu przez kobiety: genetyczne, hormonalne, psychiczne, ogólny stan zdrowia, a także relacja partnerska.

Kolejną sprawą jest to, że niestety nie wszystkie kobiety mogą osiągać orgazm na drodze pochwowej. Za to większość może osiągać orgazm na drodze stymulacji łechtaczki. Niektóre kobiety pobudzają własnoręcznie swoją łechtaczkę (może to także robić mężczyzna) podczas stosunku – pozycja "na jeźdźca" lub "na łyżeczki" jest do tego idealna.