Czemu nie mogę zajść w ciążę?! Załamana

Witam! Mam poważny problem i jestem już załamana.
Razem z mężem staramy się o dziecko już prawie rok czasu. Tylko że ja nie miesiączkuje regularnie to jest raz, a dwa że nie mogę jej rozregulować antykoncepcją, ponieważ biorę leki przeciwpadaczkowe w**** sodu i jest mi zabronione branie hormonów.
Teraz byłam u ginekologa i biorę jeszcze N**** dopochwowo, bo mam stan zapalny (coś grzybicznego).
Czy to przez ten śluz grzybiczny nie mogę zajść w ciążę, czy jest to czymś innym spowodowane?

Lek. Magdalena Kowalska

Witam! Mam poważny problem i jestem już załamana.
Razem z mężem staramy się o dziecko już prawie rok czasu. Tylko że ja nie miesiączkuje regularnie to jest raz, a dwa że nie mogę jej rozregulować antykoncepcją, ponieważ biorę leki przeciwpadaczkowe w**** sodu i jest mi zabronione branie hormonów.
Teraz byłam u ginekologa i biorę jeszcze N**** dopochwowo, bo mam stan zapalny (coś grzybicznego).
Czy to przez ten śluz grzybiczny nie mogę zajść w ciążę, czy jest to czymś innym spowodowane?

Witam!

Jeżeli staranie się o ciążę trwa regularne przez rok czasu i nie udaje się kobiecie zajść w ciążę, powinna być przeprowadzona dokładniejsza diagnostyka. W pierwszej kolejności proponuję, by oznaczyła Pani stężenie hormonów płciowych, nieregularne cykle mogą być np. spowodowanie niewydolnością ciałka żółtego. Dlatego proponuję oznaczenie: FSH, LH, progesteronu, prolaktyny, testosteronu. W razie nieprawidłowości poszerzenie badania o estrogeny, białko SHGB. Warto też wykonać badanie usg przezpochwowe. W razie prawidłowych wyników warto by Pani mąż wykonał podstawowe badanie nasienia.

Przed zajściem w ciążę powinna też Pani omówić swoją sytuację z Pani prowadzącym neurologiem (ze względu na na padaczkę). Padaczka, ani lek, który teraz Pani przyjmuje nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę, ale warto dostosować odpowiednio dawki, wykonać eeg oraz oznaczenie stężenia leku w surowicy przed zajściem w ciążę. Należy też pamiętać by już teraz zacząć przyjmować kwas foliowy.

Na łamach nszego portalu znajdzie Pani artykuł pt. "Dieta na płodność".

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!