Czemu nie potrafię być sobą?

Witam! Niedawno dostrzegłam, że tylko przy niektórych osobach potrafię się tak w pełni "otworzyć" - nie martwię się co pomyślą, bo lubią mnie za to jaka jestem. Ale czasem mówię coś by tylko dorównać innym, albo na rozluźnienie sytuacji opowiadam historię z "mojego" życia, taką z której ludzie będą się śmiać.

Hm, może inaczej: z niektórymi osobami gadam tak po prostu na luzie, na każdy temat, ale są osoby, które nawet nie wiedzą jaka jestem naprawdę! O coś mnie pytają, ja nie wiem, co odpowiedzieć. Krępują mnie swą postawą i w ogóle. Jak to dobrze ująć?

Staram się z niektórymi osobami gadać normalnie, ale nie potrafię. Ich zachowanie jest takie dziwne, że potem albo odp "tak" albo "nie", pocieszam i widzą we mnie nieśmiałą dziewczynę, jaką w rzeczywistości (w pewnym stopniu) nie jestem... Nie wiem, czy coś Pan/Pani zrozumiała z mojej wypowiedzi, ale liczę na poradę w tej sprawie. Pozdrawiam, Yellow.

ponad rok temu

Witam!

Zachowanie, które opisujesz jest naturalną konsekwencją tego, że nie wszystkich w stanie jesteśmy poznać na tyle, aby móc się swobodnie przy nich zachowywać.

Normalnym jest więc, że przy osobach nam bliższych jesteśmy w stanie wyeksponować swoje prawdziwe "ja", natomaist przy tych mniej znanych - ukrywamy to, co może nie być przez innych akceptowane. Taka jest naturalna kolej rzeczy. Ważne, aby być sobą i na siłę się nie kreować.

Bądź taką, jaka wiesz że jesteś, a nie taką, jaką chcieliby inni. Tylko autentyczne zachowanie, zgodne z Twoimi przekonaniami, myślami sprawi, że będziesz odbierana przez innych pozytywnie i co najważniejsze - będziesz przez nich akceptowana.

Pozdrawiam!