Czemu ruchy dziecka są tak słabo wyczuwalne?

Witam serdecznie. Jestem w 18 tygodniu ciąży, od około 16 tygodnia czuję już ruchy maleństwa. Martwi mnie jednak to, że czasami nie czuję ich 1-2 dni, albo w ciągu dnia rusza się może jeden raz, bardzo delikatnie. Chciałabym wiedzieć kiedy (w którym tygodniu) powinnam poczuć już częstrze i mocniejsze ruchy dziecka? To moja pierwsza ciąża i niewiele wiem na ten temat, a powiem szczerze, że jak się maluszek nie rusza dzień czy dwa to bardzo się martwię i nawet zjedzenie czegoś słodkiego czy intensywniejsze głaskanie, stukanie czy ruszanie brzuchem niewiele daje. Uparty jest i nic go nie rusza. Następną wizytę mam za 2 tygodnie i to już będą połówkowe badania. I jeszcze jedno - na jakiej wysokości jest teraz moja macica? Dziekuję z góry za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W pierwszej ciąży, ruchy płodu są przez matki odczuwane zwykle dopiero od 20. - 22. tygodnia. Pani odczuła je więc wyjątkowo wcześnie. To naturalne, że przez pierwsze kilka tygodni czujemy "kopniaczki" rzadko, nawet raz na kilka dni. Nie ma powodów, by się tym niepokoić. Wszelkie próby stymulacji płodu nie udają się, bo jest on jeszcze zbyt mały, by mogła Pani wyraźnie czuć każde jego poruszenie się. Dno (czyli górna ściana) Pani macicy powinno znajdować się obecnie mniej więcej w połowie odległości między spojeniem łonowym a pępkiem.

Pozdrawiam serdecznie!