Czemu swędzi mnie skóra - czy to alergia?

Od 2 tygodni swędzi mnie skóra, świąt z czasem narastał aż ustabilizował się na jednym poziomie (jak dla mnie znośnym). Przy podrapaniu czy w ogóle podrażnieniu swędzącego miejsca ono coraz bardziej swędziało a nawet "piekło", towarzyszyło temu zaczerwienienie skóry, gęsia skórka, dreszcze. Dodatkowo od tygodnia zaczęły pojawiać się jakby wypuklenia/bąble po ukąszeniu komara lub poparzeniu pokrzywy i pręgi. Po jakimś czasie widoczne podrażnienie znika, a z niektórych uwypukleń robią się pojedyncze krostki - rzadko tak się dzieje. Ich umiejscowienie jest różne, szczególnie na dekolcie, szyi (pod żuchwą), za uszami, za kolanami, ręce. (Takie objawy, tj. świąt, bąbelki pojawiały się u mnie może 1 raz na 2 miesiące pod żuchwą, ale zwykle trwały one 1 godzinę i znikały, zawsze je ignorowałam). Od tygodnia piję wapno i myję się mydłem szarym "biały jeleń" lecz objawy nie ustają! Niczego nie zmieniałam: proszku do prania, ubrań, kosmetyków, lekarstw nie przyjmuję, jedyne co wydaje mi się podejrzane to to, że objawy wystąpiły 3 dni po powrocie z 4-dniowego wyjazdu, ale wątpię by ktoś był tam nosicielem czegoś. Dodam jeszcze, jeśli to ma znaczenie, że jestem kobietą w młodym wieku. Bardzo proszę o pomoc i porady. Z góry serdecznie dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

W pierwszej kolejności należałoby ustalić przyczynę powstawania zmian i wyjaśnić czy na przykład zmiany wynikają z uczulenia, podrażnienia, czy choroby infekcyjnej. Skóra w opisanych przez Panią miejscach często ma tendencję do podrażnień, jednak zmiany są raczej zbyt rozległe. Aby postawić rozpoznanie konieczne jest wykonanie badania lekarskiego oraz dokładne zebranie wywiadu.

Najlepszym rozwiązaniem byłaby wizyta u lekarza, najlepiej dermatologa. Jeżeli termin wizyty będzie odległy konieczna jest w pierwszej kolejności wizyta u lekarza rodzinnego.
 Warto zwrócić uwagę w jakich okolicznościach zmiany się nasilają - może po zastosowaniu pewnych kosmetyków, po podrażnieniu mechanicznym? Zmian proszę nie drażnić i nie drapać. Do dermatologa nie jest konieczne skierowanie.

Pozdrawiam