Czerwona twarz: przyczyny

Dzień dobry mam na imie Sylwia i mam poważny dla mnie problem. Mam czerwoną twarz, ale nie od słońca lub na czyjś widok. Ona jest czerwona cały czas. Bardzo mnie to krepuje. Nie można tego ukryc pod makijażem i wyglądam po prostu okropnie. Nie chce już nawet patrzeć na siebie w lustro. Nikt w rodzinie nie ma takiej czerwonej skory. Smaruje skórę kremem Nivea, ale to nic nie daje. Co mam zrobić, by mieć skórę na twarzy jak wszyscy, kremową?? Przeplakalam już nie jedna noc z tego powodu. Bardzo proszę o pomoc.Co mam robic gdzie i do kogo się udac aby mi pomogl.? Czy jest to w ogole możliwe czy będę już taka czerwona do końca zycia?
ponad rok temu

Witam!
Nie wiem, czy Pani problem polega na tym, że skóra jest chorobowo zmieniona - np. sucha, łuszcząca się i zaczerwieniona, czy też należy Pani do osób "rumianych", a zaczerwienienie wynika z poszerzenia powierzchownie leżących drobnych naczynek krwionośnych. Jeśli jest to ta druga ewentualność, poprawę przynieść może stosowanie kosmetyków do cery naczynkowej. Najlepiej jednak wybrać się do dermatologa, który ustali przyczynę problemu i doradzi, jak się go pozbyć.
Pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Przyczyn występowania czerwonej twarzy jest bardzo dużo. Zawsze jednak zmiany musi obejrzeć dermatolog, bo bardzo ciężko jest postawić diagnozę n podstawie opisu.

Czerwona twarz często wynika z występowania cery naczynkowej czyli z poszerzenia małych tętniczek. Pod wpływem takich czynników jak zimne powietrze, wysoka temperatura, stres czy ostre przyprawy dochodzi do rozszerzania się małych tętniczek, żyłek i naczyń włosowatych oraz do zwiększenia ich przepuszczalności. Zmiany najczęściej lokalizują sie w okolicach policzków i nosa. Czasami przy osłabieniu ścian naczyń zmiany są nieodwracalne.

Zaczerwienie twarzy może też być objawem choroby, jaką jest trądzik różowaty. W przebiegu tego schorzenia zmiany pojawiają się etapami. W okresie początkowym (rumieniowym) występują przemijające zaczerwienienia na twarzy. W dalszym etapie rumienie na twarzy utrwalają się, widoczne są poszerzone drobne naczynia krwionośne. Następnie pojawiają się zmiany krostkowe i grudkowe. Przebieg choroby nasila się po menopauzie.

W leczeniu bardzo ważne jest stosowanie kosmetyków do skóry delikatnej i wrażliwej. W leczeniu trądziku różowatego stosuje się krwem metronidazolowy oraz roztwory i aerozole zawierające antybiotyki, takie jak erytromycyna czy klindamycyna. Nie powinno sie dopuszczać do utrwalenia się zmian. Trzeba też stosować ochronę przed promieniowaniem słonecznym.

Czasami przyczyny czerwonej twarzy mają podłoże psychiczne i związane są np. z różnego rodzaju fobiami. W takich przypadkach przydatna jest konsultacja psychologiczna.

Podstawą w leczeniu czerwonej twarzy jest niedopuszczenie do utrwalenia się zmian dlatego leczenie należy rozpocząć tak wzceśnie jak to możliwe.