Czerwone kropki na nogach

Dzień dobry, proszę o pomoc. Na nogach mam male, czerwone kropki. Raczej nie jest to objaw choroby zakaźnej typu ospa, bo mam je od miesięcy i nie mam objawów. Wygląda to nieco nieestetycznie. Są małe, trochę jak potówki, ale jakby pod skórą. Co może być? Czy to coś groźnego? Co może powodować to, że te kropki w ogóle nie znikają? Jak sobie poradzić z czerwonymi kropkami na nogach? Czy jest szansa, że po zastosowaniu leczenia - nie wiem, jakiś maści, proszków - ten objaw zniknie? Długo czekałam, bo myślałam, że te czerwone kropki same znikną, ale teraz - jak są już tak długo, zaczynam się martwić, że to jednak coś poważnego. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jak duże są te kropki i czy występują jedynie na nogach? Czy masz jakieś problemy z nerkami i moczem? Możliwym powodem jest plamica Schonleina Henocha, która objawia się właśnie czerwonymi kropkami na nogach, tylko w rzeczywistości to nie są krostki tylko czerwone, najczęściej o kształcie kołowym kropki wyglądające jak pęknięte naczynka. Proponuję konsultację z lekarza by ten mógł je ocenić bezpośrednio.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

przedstawiony opis jest niestety dość skromny, przez co ciężko jest wysunąć jakiekolwiek konkretniejsze przypuszczenia co do tego, jakie mogą być przyczyn wystąpienia opisanych zmian skórnych na nogach.

Różnego rodzaju plamki na skórze kończyn dolnych mogą się pojawiać w przebiegu chorób zakaźnych, w związku z chorobami układowymi (np. w przebiegu różnych schorzeń reumatologicznych). Przyczyną tego rodzaju problemów mogą być również reakcje alergiczne, a także zaburzenia hormonalne. Istnieje także możliwość, że zmiany skórne pojawiły się na skutek zażywania jakichś leków.

Przede wszystkim konieczne byłoby dokładne przyjrzenie się temu, jak wyglądają te zmiany na skórze kończyn dolnych. Istotne byłoby również to, czy obecności tychże tworów towarzyszą jakiekolwiek inne dolegliwości – np. świąd, pieczenie czy ból. Ważne jest też to, czy problem pojawia się wyłącznie w obrębie skóry kończyn dolnych, czy też może tego rodzaju zmiany skórne występują również i w innych rejonach ciała.

Tak naprawdę widać więc, że potencjalnych przyczyn pojawienia się opisanych zmian na skórze kończyn dolnych może być wyjątkowo wiele. W rzeczywistości dopiero przebycie konsultacji lekarskiej umożliwiłoby postawienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego te krostki pojawiły się na skórze kończyn dolnych – skonsultowanie się z lekarzem w opisanej sytuacji jest więc po prostu zalecane. Może się okazać, że nie istnieje konieczność stosowania jakiegokolwiek leczenia, w odwrotnej sytuacji może zostać wdrożona jakaś terapia – jaka, trudno tutaj powiedzieć, najpierw konieczne jest znalezienie przyczyny problemu.