Czerwone i opuchnięte oczko u niemowlaka oraz ulewanie i bóle brzucha

Mój syn mieszka w Anglii, 2 miesiące temu urodziła się córeczka, prawie od urodzenia jest problem z lewym oczkiem, które co jakiś czas robi się czerwone i opuchnięte, tak że prawie nie widać oczka. Po przemywaniu rumiankiem wraca do normy, ale po jakimś czasie dolegliwość powraca. Wnuczka obecnie ma 2 i 5 miesiąca. Ponadto są problemy z ulewaniem i bólami brzuszka. Wnuczka jest karmiona sztucznym mlekiem. Jakie mleko najlepiej podawać maleństwu? Zaznaczam, że wizyta u angielskiego lekarza nic nie daje, ponieważ ich podejście do tych spraw jest, krótko mówiąc, bardzo niefrasobliwe.

Witam serdecznie! Trudno niestety wypowiedzieć się na temat przyczyny zaczerwienienia i opuchnięcia oka bez możliwości badania. Taki problemy zazwyczaj mogą wynikać z infekcji oka, zatarcia, nieprawidłowej higieny. Najlepiej byłoby oczywiście gdyby wnuczkę obejrzał lekarz okulista i jeżeli istnieje taka potrzeba zalecił leczenie - np. antybiotyk do worka spojówkowego. Tymczasem można przemywać codziennie oczka (co najmniej 2x dziennie - rano i wieczorem) roztworem sterylnej soli fizjologicznej (do kupienia w aptekach), chronić dziecko przed słońcem i przegrzaniem, a także silnym wiatrem, kurzem itp. Co do mleka to powinno być ono dostosowane do wieku dziecka. Jest wiele mlek na rynku spełniających to kryterium, a wybór zależy od rodziców. Powinno być ono oznaczone cyferką 1 czyli mleko początkowe. Jeżeli dziecko ma problemy z brzuszkiem można wybrać mleko z oznaczeniem HA czyli hipoalergiczne. Pozdrawiam serdecznie