Czerwone plamki u dwulatka a objawy chorób alergicznych i pasożytniczych

Witam! Mój 2-letni siostrzeniec po odstawieniu antybiotyku dostał na całym ciele czerwonych plamek, początkowo o wielkości 1-2 cm, teraz jednak zlały się one w wielkie, obejmujące swoim zasięgiem całe plecy, brzuszek, nóżki plamy ostro zaczerwienione na krawędziach i w kolorach od lekko żółtego przez różowy do czerwonego w środku. Na buźce ma również ciemnoczerwone i lekko fioletowe mniejsze już plamki. Maluch drapie się często, więc muszą być one swędzące. Obecnie przebywa w szpitalu, podawane mu są sterydy, wapno. Badania które przeprowadzili lekarze wykazały robaki. Ponadto obstają przy alergii, lecz nie mówią na co ani jak zamierzają pomóc maluszkowi. Lekarz uznał, że plamy na ciele to efekt zaawansowanych robaków. Nigdzie jednak nie ma ani słowa o takim objawie robaków czy owsików. Małego nie boli brzuszek, nie płacze - jest wesoły i pogodny, nie narzeka na brak apetytu, przeszkadza mu jedynie swędzenie. Czy mają państwo jakiekolwi'ek przypuszczenia co może powodować takie wykwity/objawy?

KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Jedzenie może zwiększać ryzyko alergii! Zobacz, na co uważać

Dietetyk kliniczny Iwona Wierzbicka mówi o tym, jakie produkty spożywcze mogą wywoływać alergie. Ryzykowne mogą być: jaja, kolorowe barwniki spożywcze i produkty paczkowane zawierające glutaminian sodu wywołujący reakcje alergiczne. Oprócz tego warzywa takie, jak bakłażany, papryka, pomidory czy ziemniaki przyczyniają się do rozszczelnienia jelita, co może wywołać róznego rodzaju alergie.

Witam! Infekcje pasożytnicze szczególnie, a szczególnie niektóre np. glistnica, toksokaroza, włośnica mogą objawiać się występowaniem objawów alergicznych lub też zaostrzeniem alergii u osób u których wcześniej stwierdzono nadwrażliwość. Dlatego też bardzo dobrze się stało, że diagnostyka w szpitalu została skierowana również w tym kierunku. Oczywiście nie jest to jedyna możliwa przyczyna, ale jedna z najczęstszych. Za takim rozpoznaniem powinny przemawiać wykonane badania dodatkowe (m.in. stwierdzenie jaj pasożytów w badaniu kału, eozynofilia w morfologii krwi) dlatego też proponuję porozmawiać na ten temat z lekarzem prowadzącym, które może przedstawić całość obrazu klinicznego. Leczenie w opisanej sytuacji powinno zawierać zarówno odczulanie nieswoiste oraz przede wszystkim leczenie przyczynowe czyli leczenie przeciwpasożytnicze. Aby powiedzieć coś więcej konieczne są szczegółowe informacje na temat wykrytych pasożytów. Zachęcam do ponownej rozmowy z lekarzem prowadzącym. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty