Czerwone plamy na ciele dwulatki

Moja dwulenia córka ma na całym ciele czerwone plamy. Najpierw były małe, następnie zlewające się a potem pojawiły się duże pierścienie w środku białe. Są gładkie, lekko wypukłe i trochę cieplejsze od reszty skóry. Wygląda to tak: [URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=adde4361fef31efa][IMG] [URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=18bd69c3977fd9b9][IMG] Te zmiany raczej nie swędzą. Ma mokry kaszel, lekko podpuchnięte oczy. Nie wiem co mogło ją uczulić, czy to mogą być pasożyty?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Z pewnością w tej sytuacji najlepiej udać się z dzieckiem do dermatologa. Podobne zmiany skórne towarzyszą boreliozie ( tzw rumień wędrujący- zwykle zmiana pojedyncza). Może to także być spowodowane alergią - atopowe zapalenie skóry, infekcją grzybiczą bądź zakażeniem wirusowym. Koniecznie udaj się z dzieckiem do lekarza.

Wysypka, którą obrazują zdjęcia skóry dziecka to pokrzywka.
Pokrzywka to niejednolity zespół chorobowy manifestujący się charakterystycznie wyglądającymi wykwitami (uniesienie skóry z obrzękiem i lekkim przejaśnieniem o zmiennym kształcie, otoczone rumieniem), często świądem lub piekącym bólem i przelotnym charakterem.
W blisko połowie przypadków pokrzywce towarzyszy obrzęk, tzw obrzęk naczynioruchowy obejmujący wargi, powieki, dłonie, stopy a czasem genitalia.
Pokrzywkę wywołują czynniki fizyczne (ciepło, zimno, światło słoneczne, ucisk) lub alergeny (pyłki roślin, składniki pokarmowe, leki, substancje chemiczne).
Nieleczona wysypka pokrzywkowa zazwyczaj ustępuje samoistnie w ciągu kilkunastu-kilkudziesięciu godzin.
U dzieci szybsze ustąpienie wysypki obserwuje się po zastosowaniu leków antyhistaminowych.
Czytam, że dziecko kaszle czyli najpewniej przechodzi infekcję dróg oddechowych, nie znajduję jednak informacji o ewentualnie zastosowanych lekach. Jeśli dziecku podano jakieś leki albo otrzymało w diecie coś, czego wcześniej nie jadło np owoc, to tu poszukiwałbym przyczyn pokrzywki.
Choroby pasożytnicze niezmiernie rzadko, ale są przyczyną wysypek skórnych jako wyraz alergii na produkty przemiany materii pasożytów