Część płuca jaśniejsza, poszerzone i zagęszczone wnęki i przepona nico wyżej ustawiona

Mam pytanie zrobiłem RTG płuc i wyszło na zdjęciu 1/4 prawego puca jest jaśniejsza i "Poszerzone zagęszczone wnęki - tylko naczyniowe? przepona nieco wyżej ustawiona." Co to oznacza? Mam 34 lata

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Badanie rtg klatki piersiowej prawdopodobnie może wskazywać na zmiany pozapalne. Poszerzone wnęki naczyniowe to są miejsca w płucach, gdzie naczynia doprowadzają i odprowadzają krew z/ do płuc. Ich obecny stan może wynikać ze wzmożonego ciśnienia.