Częste budzenie nocne i płaczliwość u 21-miesięcznego dziecka

Moja 21-mies. córka często budzi się w nocy po około 4 godzinach snu.Trudno ją ponownie uśpić. Usypia spokojnie we własnym łóżeczku. Nigdy nie było z tym problemu. Od momentu, kiedy zaczęła załatwiać się na nocnik, budzi się, ale zwykle pomagało wysadzenie na siusiu i spała spokojnie. Teraz robi się bardziej problematyczna - budzi się z wielkim płaczem i nie pomagają dotychczasowe metody, wydaje się przestraszona, więc kilka razy wybudziliśmy ją żeby się uspokoiła. Niestety, zasypia ok.3 w nocy
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Problemy ze snem u dziecka mają różnorakie przyczyny, czasami błahe, niekiedy jednak poważne i wymagające konsultacji lekarskiej. Niektóre dzieci w ciągu dnia śpią jak susły, a nocą nie dają odpocząć swoim rodzicom i są skore do zabawy. Aby uregulować rytm snu i czuwania u dziecka, warto wprowadzać wieczorne rytuały i przed nocą wyciszać malucha. Niekiedy problem stanowi miejsce do spania, niewygodny materac, gorąco w pokoju, potrzeba bliskości mamy itp. Czasem problemy ze snem u dziecka wynikają z niedojedzenia, z ząbkowania, z bólu brzucha czy z kataru, który utrudnia oddychanie. Reasumują warto zgłosić się do swojego pediatry.