Częste infekcje i opryszczka u dziecka przedszkolnego

Mam trzyletnią dziewczynkę i poszła do przedszkola. Od września trzy razy miała katar, chrypkę, kaszel a teraz jeszcze pojawiła się opryszczka na wardze. Czym to może być spowodowane? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam! Układ immunologiczny dzieci w porównaniu do układu odpornościowego dorosłych wykazuje wiele odmienności. Główną jego cechą jest niedojrzałość, w związku z czym dzieciom częściej przytrafiają się infekcje górnych dróg oddechowych. Dodatkowo częstym czynnikiem wpływającym na zwiększoną ilość infekcji u dzieci jest przebywanie z innymi dziećmi np. w przedszkolu. Takie skupisko dzieci stwarza wirusom duży rezerwuar i stwarza lepsze warunki do szerzenia się infekcji. W przypadku Pani dziecka sytuacja jest dość typowa. Przebycie kilku infekcji wirusowych mogło doprowadzić do lekkiej depresji układu odpornościowego stąd doszło do rozwoju opryszczki wargowej. Opryszczka jest spowodowana wirusem HSV i szerzy się drogą kropelkową. Wiele ludzi jest zakażonych tym wirusem, a do zakażenia mogło dojść poprzez pocałunek, korzystanie ze wspólnych sztućców, naczyń, wspólne spożywanie pokarmów. Do rozwoju wykwitów dochodzi w stanach osłabionej odporności, w przypadku Pani córki pojawienie się wykwitów mogło być wywołane przebytymi ostatnio infekcjami wirusowymi lub też przeziębieniem. Jeśli wykwity opryszczkowe nie goją się prawidłowo to możliwe jest miejscowe zastosowanie maści z acyklowirem po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Pozdrawiam serdecznie!