Częste infekcje u dziecka. Skąd słaba odporność?

Mam 5-letnią  córkę, która jest chorowitym dzieckiem. W ciągu roku chorowała na anginę, zapalenie ucha i kilka (chyba 4) razy na infekcję gardła(lekarz stwierdzał, że to wirusy i nie przepisywał nawet antybiotyku). Martwię się tymi infekcjami. Może powinnam pójść z nią do jakiegoś specjalisty? Zrobić więcej badań żeby sprawdzić czy jej odporność jest prawidłowa?

ponad rok temu

Infekcje dróg oddechowych są częstą dolegliwością wśród dzieci. W wieku przedszkolnym należy liczyć się z wystąpieniem 6-8 infekcji w ciągu roku. W wieku szkolnym ilość zakażeń zmniejsza się do 3-4, w 12 roku życia do 1-2 rocznie. Tylko w razie, gdy ilość infekcji wzrośnie do 12-15/rok lub występują cięższe zakażenia bakteryjne wskazane jest przebadanie układu odpornościowego. Infekcje wirusowe są samoograniczające a ponieważ nie pozostawiają trwałej odporności, mogą wystąpić wielokrotnie w ciągu roku.  Pani obawy co do odporności córki są najprawdopodobniej nieuzasadnione. Dla rozwiania wszelkich wątpliwości warto zrobić u dziecka podstawowe badania: OB, morfologii krwi, analizy moczu, badania kału na pasożyty.