Częste plamienia mimo leczenia - czy to minie?

Rok temu przeszłam łyżeczkowanie macicy z powodu przedłużającego się obfitego krwawienia. Okazało się, że oprócz przerostu endometrium, mam też mięśniaka (3 cm). Bezpośrednio po zabiegu podano mi zastrzyk z D*** (500 mg), po miesiącu jeszcze jeden (bardzo źle się po nich czułam). Od tego czasu prawie bez przerwy mam plamienia. Zmieniłam lekarza i zaczęłam brać łagodniejsze środki. Najpierw była to Q***, potem P***, a obecnie piąty miesiąc biorę A***. Plamienia niestety nie ustają, ale mięśniak trzyma się w ryzach i moja lekarka nie widzi problemu. Jednak taki stan odbija się mocno na mojej psychice, współżyciu i ogólnym stanie zdrowia (mam anemię i związane z tym osłabienie organizmu). Mam 46 lat i zastanawiam się, czy takie życie jest mi już do końca pisane, czy jest sposób, by choć trochę od tych plamień odpocząć? Jak silnie na mnie to wpływa odczułam niedawno, kiedy plamienia ustały i na niespełna 2 tygodnie odzyskałam radość bycia kobietą (niestety już wszystko wróciło). Czy oprócz operacji jest jakaś możliwość pomocy dla mnie?

Lek. Marta Hat

Witam!

Plamienia przed miesiączką zazwyczaj są spowodowane zaburzeniami hormonalnymi pod postacią niewydolności ciałka żółtego.
Inną przyczyną plamień przed okresem jest endometrioza. Wszczepy tkanki endometrium znajdują się wtedy na tarczy części pochwowej lub w obrębie ujścia zewnętrznego szyjki macicy, podlegając tym samym reakcjom hormonalnym co endometrium znajdujące się w jamie macicy. Dlatego też często towarzyszy im plamienie. Celem diagnostyki wykonuje się kolposkopię.

Plamienie w Pani przypadku może być spowodowane współwystępowaniem mięśniaka. Dodatkowo przyjmuje Pani antykoncepcję hormonalną, a jest to jeden z częstszych efektów ubocznych jej działania, mogący występować przez kilka pierwszych miesięcy stosowania.

Należy skonsultować się ze swoim ginekologiem i po wykluczeniu krwawienia z przyczyn organicznych, podjąć decyzję o dalszym postępowaniu. W zależności od przyczyny mogą to być zmiana leku, łyżeczkowanie jamy i kanału szyjki macicy lub zabieg operacyjny.

Pozdrawiam serdecznie!