Częste przeziębienia i słaba odporność organizmu

drugi raz w ciagu ostatnich 3 miesiecy zaatakowało mi sliniawki i czesto choruje przeziebienia słaba odpornosc. czy moga to byc objawy jakiejs powaznej choroby raka lub aids. u mnie w rodzinie moja mama chorowała na raka ale jelit a miałam kontakt z osoba z zakładu karnego wiec dlatego mysle o aids. czuje sie czesto zmeczona ale ciezko pracuje fizycznie. pozdrawiam

Lek. Marta Gryszkiewicz

Faktycznie częste przeziębienia i infekcje mogą świadczyć o obniżonej odporności, a ta być spowodowana chorobą nowotworową lub zakażeniem HIV. Aby zweryfikować swój stan zdrowia należy udać się do swojego lekarza rodzinnego, wykonać podstawowe badania laboratoryjne - badanie ogólne moczu, morfologię krwi obwodowej z rozmazem. Badanie w kierunku HIV można wykonać w większości laboratoriów w Polsce komercyjnie (odpłatnie), w wielu miastach wojewódzkich są też punkty w których test ten można wykonać bezpłatnie i anonimowo. Wyniki wszystkich badań powinny zostać skonsultowane z lekarzem rodzinnym, który jeśli będzie to konieczne, zleci dodatkowe badania i dalszą diagnostykę.