Częste wzdęcia a dieta wątrobowa

Witam W dniu dzisiejszym byłam u irydologa i dowiedziałam się że mam problemy z kwasami żołądkowymi i trawieniem, co też w ostatnim czasie sama zauważyłam gdyż miałam częste wzdęcia, (dziwne odgłosy z brzucha) itp. W tym celu zalecił mi zastosowanie 'DIETY WĄTROBOWEJ". Mam 21 lat, ok 168 i ważę 57 kg, pracuje fizycznie jako magazynier. Bardzo bym prosiła o przykładowy jadłospis i listę rzeczy które mogę jeść a które unikać, gdyż w necie trafiam na sprzeczne informacje i nie wiem co jest prawda

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Wskazana jest dieta : lekkostrawna z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego.
Dieta powinna być pełnowartościowa z odpowiednią ilością białka, tłuszczów i węglowodanów, witamin oraz soli mineralnych, zgodnie z przyjętymi normami dla ludzi zdrowych.
Bardzo ważna jest odpowiednia podaż białka. Pożywienie bogate w białko powoduje większe wydzielanie kwasu, ma jednak ono równocześnie duże właściwości neutralizowania go. Poleca się, więc: mleko, delikatne twarogi, jaja, mięso, drób i ryby. Ogólna ilość białka powinna być zwiększona i zaleca się spożycie w granicach 1,2 g/kg mc. Białko powinno być pełnowartościowe
Tłuszcze wykazują zdolność hamowania wydzielania kwasu oraz opóźniają opróżnianie żołądka i zwalniają motorykę, co jest w przypadku tej diety zjawiskiem korzystnym. Zaleca się tłuszcze łatwo strawne, jak: tłuszcz mleka, śmietanka, masło oraz tłuszcze roślinne, w takiej ilości aby okrywały 30% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Z diety należy wykluczyć pokarmy które nasilają dolegliwości, powodują bóle brzucha, wzdęcia, odbijania , zgagę.
Warzywa i owoce należy spożywać gotowane, w postaci rozdrobnionej, przetartej lub w postaci surowych soków rozcieńczonych mlekiem lub śmietanką.
W okresie remisji choroby, kiedy nie występują żadne dolegliwości, dopuszczalne jest spożywanie tych produktów na surowo w postaci rozdrobnionej.
Jednak nawet po ustąpieniu ostrych objawów choroby nie powinno się jeść produktów, które są ciężko strawne, długo zalegają w żołądku i mogą wywoływać bóle brzucha, wzdęcia i zgagę.
Należą do nich między innymi:nasiona roślin strączkowych, kapusta, cebula, czosnek, pory, ogórki, grzyby, gruszki, czereśnie, wiśnie, śliwki, owoce marynowane, suszone, orzechy, potrawy smażone, produkty marynowane, wędzone, peklowane.
Dzień powinno się zaczynać od zjedzenia solidnego, chociaż niezbyt obfitego śniadania. Jest to bowiem pierwszy posiłek po długiej przerwie nocnej. Nie należy robić zbyt dużych przerw między posiłkami, aby nie dopuszczać do uczucia głodu. Nie powinno się jednak jeść zbyt często, ponieważ każdy posiłek jest dodatkowym bodźcem powodującym wydzielanie soku żołądkowego. Ostatni posiłek należy spożyć na godzinę przed snem, aby nie dopuścić do głodowych bólów nocnych. Posiłki nie powinny być zbyt duże objętościowo -częste podawanie pokarmów, obfite posiłki, duża ilość błonnika w diecie wzmagają wydzielanie żołądkowe.
Zalecane jest:
1. Ograniczenie produktów i potraw silnie pobudzających wydzielanie soku żołądkowego:
kawa prawdziwa, także bezkofeinowa, mocna herbata, napoje gazowane, alkohol, esencjonalne buliony, rosoły, wywary kostne, grzybowe, kwaśne owoce, nie rozcieńczone soki owocowe, warzywne, produkty marynowane, wędzone, potrawy smażone, pieczone, pikantne, słone, zbyt kwaśne .
2. Uwzględnianie w diecie produktów hamujących wydzielanie soku żołądkowego:
tłuszcze łatwo strawne takie jak masło, śmietanka, oleje roślinne, oliwa z oliwek, margaryny miękkie, oraz produktów neutralizujących działanie kwasu solnego: produkty białkowe takie jak: mleko, nie kwaśny twarożek, jaja, chude wędliny, chude mięso, ryby.
3. Ograniczenie produktów a) termicznie, b)mechanicznie i c) chemicznie drażniących błonę śluzową żołądka:
a) do potraw termicznie drażniących należą potrawy zbyt zimne i zbyt gorące, pobudzają one motorykę żołądka i jelit, a gorące dodatkowo powodują przekrwienie błony śluzowej żołądka
b) do produktów mechanicznie drażniących należą produkty z dużą zawartością błonnika (pieczywo razowe, grube kasze, surowe warzywa i owoce, suche nasiona roślin strączkowych)
c) produkty chemicznie drażniące to: zbyt kwaśne owoce, nie rozcieńczone soki, potrawy wędzone, marynowane, pikantne przyprawy (pieprz, papryka, chili, musztarda, ketschup, ocet, sól).
pozdrawiam