Kłujący ból brzucha, częste wzdęcia i problemy z wydalaniem

Witam! Ostatnimi czasy mam problemy chyba z jelitami, odczuwam kłujący ból brzucha i inne objawy. Udaję się jutro na badanie USG, jednak chciałbym przeczytać kilka poważnych opinii. Sytuacja wygląda tak, że odczuwam wzdęcia, rzadki średnio kłujący ból brzucha, dokładniej w różnych miejscach dolnej części brzucha, mniej więcej okolice pępka. Odbija mi się bardzo często i mocno, ale bez pieczenia podobnego do zgagi, zwykłe "bekanie", do tego dochodzą gazy i problemy z wydalaniem. Nie tyle chodzi o częstotliwość oddawania stolca, co o jego jakość. Mianowicie zdarza mi się oddać normalny stolec, któremu towarzyszą pewne ilości płynów i nie wiem, czego jest to powodem. Miałem dwa przypadki bardzo oddalone od siebie, w czasie kiedy stolec był zupełnie wodnisty. Apetyt w porządku, waga stała. Miałem problem z napojami energetycznymi, ale piłem tylko jeden i ten sam rodzaj, przez cały miesiąc codziennie wypijałem półlitrową puszkę. Rzuciłem to i od ponad miesiąca ich nie tykam. Wcześniej bardzo sporadycznie mi się zdarzało, ok. raz w miesiącu. Na co mogą wskazywać moje objawy? Co oznacza kłujący ból brzucha? Pozdrawiam, Paweł

Trudno mi określić, co może się Panu dziać bez bezpośredniego badania. Na pewno w tej sprawie należy bezpośrednio skonsultować się z lekarzem najlepiej gastroenterologiem. Bez badań dodatkowych (USG jamy brzusznej raczej nie odpowie na pytanie, co jest powodem Pana dolegliwości - to nie jest badanie przeznaczone do analizy stanu jelit) niestety na pewno się nie obejdzie. Jeśli wykluczy się przyczyny organiczne objawów, jakie Pan opisuje, np. zapalne - m.in. zapalenie przełyku, żołądka, dwunastnicy, jelita grubego być może powodem dolegliwości są natury czynnościowej (zespół jelita drażliwego). Zapewne okaże się konieczne wykonanie gastroskopii i/lub kolonoskopii celem dokładnej oceny górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego. O dalszym postępowaniu powinien zadecydować lekarz po bezpośrednim badaniu.