Często budzę się w nocy i nie mogę potem zasnąć - jak sobie pomóc?

Cierpię na bezsenność od kilku lat. Zasypiam nie od razu, ale raczej nie dłużej niż pół godziny-godzinę, natomiast problemem są nocne pobudki. Budzą mnie bardzo ciche odgłosy, zamknięcie drzwi, stuknięcie na korytarzu, uruchomienie samochodu na podwórku. Czasem nawet nie wiem, co mnie zbudziło. Po takiej pobudce często robi mi się bardzo gorąco, szybko bije mi serce i nie mogę zasnąć przez kilka godzin. Kiedyś lekarz przepisał mi tabletki, ale one ułatwiały zasypianie, a nie pomagały na nocne pobudki. Chciałabym zmniejszyć swoją wrażliwość, słyszę i budzą mnie różne odgłosy, które dla innych są zupełnie niezauważalne.

Cierpię na padaczkę, ale ataki mam rzadko, ostatni pół roku temu. W dzieciństwie i gdy byłam nastolatką często zgrzytałam zębami przez sen. Poza tym nie rozpoznano u mnie żadnych chorób przewlekłych. W rodzinie chorowano na raka, tarczycę i nadciśnienie (ja zawsze mam bardzo niskie ciśnienie). Teraz sytuacja jest bardziej skomplikowana w związku z częstymi nocnymi pobudkami mojego 7-miesięcznego dziecka. Mały szybko z powrotem usypia, podobnie mój mąż, ja niestety przewracam się na łóżku kilka godzin i następnego dnia ledwo trzymam się na nogach. Jestem teraz w kolejnej ciąży, ale nie sądzę, żeby ten stan przyczyniał się do bezsenności - nie było tak przy poprzedniej ciąży. Będę bardzo wdzięczna za informacje, jak mogę sobie pomóc, ewentualnie jakie badania wykonać - po nieprzespanych nocach trudno jest mi wykonywać najprostsze zadania.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Opisywane przez Panią problemy wynikają ze spłycenia snu, które może mieć związek z padaczką i stosowanymi lekami. Omówienie tego zagadnienia przekracza możliwości naszego serwisu. W tej sytuacji wskazana byłaby konsultacja w poradni leczenia zaburzeń snu, aby dobrać Pani odpowiednie leczenie.

Jeśli jest Pani obecnie w zaawansowanej ciąży, problemy ze snem mogą się nasilać (bez względu na to, czy w poprzedniej ciąży tego typu problemy występowały). Warto zadbać o odpowiednie przewietrzenie pomieszczenia, pomocne może być spanie z poduszką typu rogal, spanie na lewym boku.

Jeśli jedną z przyczyn bezsenności są pobudki dziecka, to pomocne byłoby powierzenie opieki nad dzieckiem w godzinach nocnych innemu członkowi rodziny (mężowi, babci dziecka). Nieprzespane noce mogą niekorzystnie oddziaływać na nastrój i funkcjonowanie w ciągu dnia.

Z pozdrowieniami