Częstość wzwodów i jakość erekcji

Dzień dobry! Mam 41,5 lat. Do 39,5 miałem poranne wzwody, codziennie odkąd pamiętam, a po 39,5 już w ogóle, ale ciągle mam nocne wzwody, gdy śpię głęboko, chociaż wydaje mi się że nie tak mocne i częste jak kiedyś, ale po przebudzeniu w nocy zanikają zaraz. Czy brak porannego wzwodu przy występowaniu nocnego to jakaś norma w tym wieku, tym bardziej, że przed 39,5 osiągałem wzwód na widok kobiety w ciągu dnia bez problemów, a teraz już prawie w ogóle a libido mam teraz też słabe, a w czasie ejakulacji to właściwie niewiele czuję, tak jakbym już w ogóle nie miał tam chyba nerwów. Raz zdarzyło mi się wziąć yohimbę w proszku i było w porządku, a za drugim razem już nie bardzo, a w tabletkach w ogóle nie działa. Co ciekawe jak czytam na internecie, że alkohol i stres, a zwłaszcza depresja, znacznie obniżają potencję to ja jestem wyjątkiem, bo do tego 39,5 to w ogóle nie miało to na mnie wpływu, choć od czasu do czasu wypiłem parę piw, ale alkoholikiem nie jestem. Za to naturę mam trochę depresyjną, a możliwości miałem raczej ponad przeciętne, żeby nie powiedzieć bardzo dobre, bo przez te wszystkie lata mogłem kilka razy dziennie, w co samemu jest mi teraz trudno uwierzyć, jak czytam, że teraz 30-latkowie mają problemy. Zawsze się zdrowo odżywiałem i od zawsze uprawiam sport, nigdy nie paliłem, a wieku prawie 42 lat 28-latkowie wyglądają gorzej ode mnie. Jak zrobiłem badania krwi rok temu to wszystkie wyniki bez wyjątku miałem bardzo dobre, tam gdzie ma być niska wartość to była, a tam gdzie wysoka to wysoka, a poziom dobrego cholesterolu miałem bardzo duży, że nawet laborantka była zdziwiona. Tylko żelazo było w połowie, bo nie jem mięsa. Próbowałem ostatnio różnych boosterów testosteronu oraz tribulusa, to raczej działają, bo czuję się mniej zmęczony i silniejszy oraz takich ziół jak palmeto, damiana, guarana, horny goat weed, muira puama, żeń szeń syberyjski, ale na libido to nie ma u mnie żadnego wpływu. Chodzi mi tylko o te poranne wzwody i brak odczuwania w penisie. Dziękuję. Marcin

Witam! Częstość wzwodów prącia spada wraz z wiekiem mężczyzny. Dotyczy to zarówno erekcji świadomych np. na widok atrakcyjnej kobiety, ale także wzwodów podczas snu oraz wzwodów porannych. Niektórzy mężczyźni dłużej zachowują sprawność seksualną inni wcześniej odczuwają spadek popędu seksualnego oraz potencji. Na podstawie opisu można przypuszczać, że zauważył Pan jedynie brak porannych wzwodów oraz zmniejszenie przyjemności podczas orgazmu, przy czym erekcja podczas stosunku występuje. Takie zjawisko może być związane z wiekiem. Niestety nie wymienił Pan wszystkich wykonanych badań. Bardzo ważne w Pana przypadku byłoby wykonanie badań hormonalnych testosteronu oraz TSH (hormon przysadki mózgowej wykorzystywany jak badanie przesiewowe w diagnostyce zaburzeń czynności tarczycy). Wskazana jest również wizyta u urologa, który zbada Pana fizykalnie i postara się ustalić przyczynę zauważonych przez Pana zmian potencji i czucia. Jeśli stosuje Pan preparaty wspomagające erekcję to lepiej będzie, jeżeli będą to preparaty przepisane przez urologa np. sildenafil, tadalafil. Będzie miał Pan przy tym pewność co do ich skuteczności i bezpieczeństwa. W tej chwili trudno powiedzieć węcej.