Czop śluzowy

Co to jest czop śluzowy, jak wygląda i co oznacza jak się pojawi?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Czop śluzowy to śluz wytworzony przez gruczoły szyjki macicy. Przez całą ciążę znajduje się w kanale szyjki, pełniąc rolę ochronną przed ewentualną infekcją wstępującą z pochwy. Krótko przed porodem (od kilku godzin do nawet dwóch tygodni) wydostaje się on z dróg rodnych. Można wtedy zauważyć śluzową wydzielinę na bieliźnie. Wygląda ona różnie- od przejrzystej aż do kremowej. Nierzadko jest także podbarwiona krwią. Niektóre kobiety w ogóle nie obserwują odejścia czopa, gdyż wydostaje się on u nich z dróg rodnych dopiero razem z dzieckiem.
Pozdrawiam serdecznie!