Czuję się niezrozumiana i samotna. Czy moje objawy mogą świadczyć o jakichś zaburzeniach?

Witam, jestem siedemnastolatką i odkąd pamiętam zawsze miałam problemy z własnym samopoczuciem. Jestem z natury nieśmiałą osobą, choć potrafię też czasem się przełamać i być towarzyska.

Często zachowuję się bardzo sprzecznie, mam wahania nastrojów. Poza tym odczuwam wyobcowanie od ludzi, senność, chandrę, zmęczenie, mam niezwykle niską samoocenę. Spotykam się z całkiem sporą ilością znajomych, ale zawsze mam wrażenie, że podczas rozmowy jestem gdzieś indziej. Często myślę nad tym, co właśnie mówię, jak się zachowuję i krytycznie porównuję się do innych osób z towarzystwa. Nie potrafię się przełamać i zachowywać naturalnie. Po prostu uważam się za niezbyt ciekawą osobą, a kiedy zrobię coś głupiego, potrafię to rozpamiętywać miesiącami.

Mam też trudności z nawiązywaniem kontaktów - ludzie początkowo nie lubią mnie. Poza tym uważam moje życia za bezcelowe, nie potrafię się cieszyć dłużej niż dzień lub dwa, zamartwiam się najmniejszą rzeczą i rozpamiętuję przeszłość. Nie mam się do kogo zwrócić z problemem, choć często zwierzam się mamie. Ona jednak uważa, że powinnam sama poradzić sobie ze swoim charakterem, a nie szukać porad u psychologów.

Czuję się niezrozumiana i samotna, choć pośród całkiem sporej liczby ludzi, a o swoich odczuciach mogłabym pisać jeszcze długo. Czy moje objawy mogą świadczyć o jakiś zaburzeniach? Bardzo proszę o poradę. Pozdrawiam

Witam!

Wiek dojrzewania u Ciebie dobiega już ku końcowi, jednak nadal możesz odczuwać dolegliwości związane z przemianami zachodzą w Twoim organizmie. Opisane objawy wskazują na problemy wieku dojrzewania. Obecnie zaczynasz wkraczać w dorosłość i to dodatkowo może pogarszać Twoje samopoczucie.

Myślę, że wizyta u psychologa mogłaby pozytywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie. Przede wszystkim dlatego, że znalazłabyś odpowiedź na dręczące Cię pytania i mogła rozwiązać wiele trudnych kwestii. Możesz także spróbować różnych warsztatów i treningów pracy z innymi ludźmi. Nauczysz się wtedy sprawnie komunikować z innymi, poznasz swoje wnętrze oraz zachowania i reakcje innych osób. Na takich zajęciach będziesz również mogła uzyskać konkretne informacje na temat tego, jak widzą Cię inni.

Ty sądzisz, że inni widzą Cię w określony sposób. Może to jednak nie być zgodne z przekonaniami innych osób. Dlatego również tego warto się dowiedzieć. Możesz również zdobyć dodatkową wiedzę na temat problemów młodych ludzi, dowiedzieć się, jak można poznawać siebie i pracować nad swoim zachowaniem i samopoczuciem. Sądzę, że takie działania mogą dać Ci szansę na ustabilizowanie nastroju, poprawę samopoczucia oraz zrozumienie samej siebie.

Pozdrawiam.