Czy 13-miesięczne dziecko przeżyje chemioterapię?

DZIEŃ DOBRY. MAM NA IMIĘ GOSIA. JESTEM MAMĄ 13-MIESIĘCZNEGO SYNKA RAFAŁKA. DZIECKO URODZIŁO SIĘ Z ZESPOŁEM DOWNA. OD PRAWIE DWÓCH MIESIĘCY SYN MA OBNIŻONY POZIOM PŁYTEK KRWII - W LIPCU MIAŁ ICH 50 TYS., A OBECNIE MA ICH 23 TYS. PONADTO HEMOGLOBINA, KRWINKI CZERWONE SĄ TROCHĘ OBNIŻONE. DZIECKO PRZYJMUJE OD 5 TYGODNI WITAMINY, ANTYBIOTYK OCHRONNY I OD TYG LEKI NA KRZEPLIWOŚĆ KRWII I WZROST POZIOMU PŁYTEK. 4 TYG TEMU SYN MIAŁ ZROBIONĄ BIOPSJĘ KOŚCI BIODROWEJ. WYNIK - MELIODYSPLAZJA, TZN. STAN PRZEDBIAŁACZKOWY. PŁYTEK JEST CORAZ MNIEJ. 14 PAŹDZIERNIKA SYN BĘDZIE MIAŁ KOLEJNĄ BIOPSJĘ. CHCIELI PODAĆ MU PŁYTKI KRWII, KIEDY WYNIK BYŁ 18, ALE ONKOLOG PODJĄŁ DEZYJĘ O WSTAWIENIU LEKÓW NA KRZEPLIWOŚĆ I PŁYTKI PODNIOSŁY SIĘ DO 23. DZIECKO MA ZANIK ŻYŁ W RĘKACH I NOGACH, DLATEGO KAŻDE WKŁÓCIE MUSI BYĆ W GŁÓWKĘ CO JEST STRASZNE. MOWIĄ, ŻE JEŚLI BIOPSJA WYKARZE BIAŁACZKĘ W PAŹDZIERNIKU ZACZNĄ LECZENIE CHEMIOTERAPIĄ. JA MUSZĘ PODJĄĆ DECYZJĘ, CZY TEGO CHCĘ. MIESZKAM POZA GRANICAMI POLSKI I CHCIAŁABYM UZYSKAĆ INFORMACJĘ NA TEMAT SKUTKÓW UBOCZNYCH CHEMII, JAKIE SZANSE NA WYLECZENIE MA MÓJ SYNEK. ONI PODAJĄ MI 60% SZANS NA REMISJĘ, JAKIE JEST PAŃSTWA ZDANIE. CZY TAK MAŁE DZIECKO PRZEŻYJE CHEMIOTERAPIĘ? PROSZĘ O INFORMACJE NA TEN TEMAT. Z GÓRY BARDZO DZIĘKUJĘ. POZDRAWIAM, GOSIA NAPISZE LEKI JAKIE SYN OBECNIE PRZYJMUJE, ALE SA TO NAZWY ANGIELSKIE WIĘC NIE WIEM CZY PAŃSTWO BĘDZIE JE ZNALI: 1. MULITVITAMINS-DALVIN 1 RAZ DZIENNIE 0,6ML; 2. ANTYBIOTYK- CIPROFLOXACIN 250 MG 2 RAZY DZIENNIE 1ML; 3. LEKI NA KRZEPLIWOSCI I PLYKI - TRANEXAMIC ACID 500MG 3 RAZY DZIENNIE PO POL TAB.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Przykro mi z powodu choroby synka. Niestety, u dzieci z zespołem Downa choroby hematologiczne występują znacznie częściej.
W przypadku rozpoznanego zespołu mielodysplatycznego (mielodysplazji szpiku) konieczne jest zabezpieczenie przed skutkami obniżających się wartości płytek krwi, czerwonych krwinek oraz niedoborów odporności, związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem białych krwinek. Leczenie, jakie aktualnie otrzymuje synek, jest uzasadnione, oczywiście w razie bardzo niskich spadków wartości płytek lub niedokrwistości (anemii) być może konieczna będzie także transfuzja krwi.

Zespół mielodysplatyczny niestety jest chorobą postępującą, wymaga monitorowania i w razie określonych zmian w szpiku kostnym konieczna staje się chemioterapia. Bez wdrożenia odpowiedniego leczenia nie ma szans na uzyskanie wyleczenia. Dawki chemioterapii oczywiście są dostosowane do masy ciała dziecka. Co do objawów niepożądanych, to do najważniejszych należą nudności, wymioty związane z uszkadzającym działaiem na nabłonek przewodu pokarmowego (oczywiście przejściowe i możliwe do opanowania przy zastosowaniu odpowiednich leków osłonowych), infekcje. Może okazać się także, że synek będzie wymagał przeszczepu szpiku.

Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo siły.