Czy alkoholik wraca do nałogu po leczeniu?

Mój chłopak jest alkoholikiem Sam się zgłosił na leczenie Jest na terapii alkoholowej Moja znajoma powiedziała że każdy alkoholik nawet po kilku latach wraca do picia Czy to prawda? Czy to możliwe że mój chłopak znowu kiedyś wróci do picia?

Nie musi tak się stać. Osoba, która boryka się z problemem alkoholowym faktycznie jest alkoholikiem przez całe życie, ale to czy wróci do nałogu zależy już tylko i wyłącznie od niej. Jest wiele osób, które uporały się z chorobą alkoholową i od wielu (czasem nawet kilkunastu) lat są trzeźwymi alkoholikami. Oczywiście, bardzo ważne jest, żeby chłopak nadal uczęszczał na terapię. Nawet osoby które nie piją od wielu lat regularnie bywają na mitingach AA, bo to pozwala im wytrwać w trzeźwości. Pamiętaj również, że dla alkoholika bardzo ważne jest też wsparcie rodziny i przyjaciół, którzy będą wierzyć w to, że poradzi sobie z problemem.

Prawdą jest, że alkoholizm jest przewlekły i zdarzają się nawroty niektórych jego objawów nawet po wielu latach od zaprzestania picia, jednak samo picie alkoholu niekoniecznie musi się pojawić. Wiele zależy od osobistej motywacji partnera do abstynencji oraz od tego, w jakim stopniu uczestniczy w swojej terapii. Celem leczenia powinno być, aby on samodzielnie potrafił poradzić sobie z nawrotem, ewentualnie skorzystał powtórnie z pomocy swojego terapeuty, ale nie musi leczyć się ciągle. Jeżeli partner rzeczywiście jest zaangażowany w rozwiązanie swojego problemu, to prawdopodobieństwo, że znów zacznie pić, będzie naprawdę niewielkie.