Czy anemia może być powodem omdleń?

Mam 37 lat. Z powodu omdleń pod wpływem stresu (tak mi się wydaje) zrobiłam badania. Nie są dobre. Lekarz mówi, że to anemia. Ja jednak myślę, że to nie powód, aby mdleć, płakać i być rozdrażnioną. Moja hemoglobina to 9,1 - po 4 dniach brania żelaza 2 razy dziennie to 9,4. Myślę, że to nie jest chyba najgorzej. Miałam już gorsze wyniki i czułam się lepiej. Zbadałam również kał na obecność krwi utajonej. Wynik wyszedł dodatni. Na badanie gastroskopii muszę czekać 2 miesiące - no tak już jest i nie mam o to żalu do nikogo. Lekarz rodzinny nie powiedział mi, co może to oznaczać i jakie choroby mogą mi grozić. Praktycznie w głowie mi huczy na okrągło. przed oczami wszystko wiruje, męczę się strasznie szybko i padam jak "kawka na ławkę", można by powiedzieć, że na zawołanie. Chcę być wesoła, ale strasznie się boję. Nie okazuję rodzinie mojego strachu i beczę po kątach, a tak dla wszystkich jestem twardzielką. Czy objawy moje mogą wskazywa na coś poważnego? aneta

KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu

Odkryto nowe grupy krwi

Ciało człowieka cały czas zaskakuje. Dwie nowe grupy krwi, pokazują jak niewiele jeszcze wiemy na temat naszego organizmu. O tym, co nowe odkrycie niesie za sobą opowiadają dr Michał Sutkowski, lekarz rodzinny oraz Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk.

Witam!

Przyczyną omdleń był u Pani najprawdopodobniej nie stres, a właśnie anemia. Jej manifestacją mogą być obserwowane przez Panią obniżenie nastroju i rozdrażnienie. Także pozostałe opisywane objawy są typowe dla niedokrwistości.

Pyta Pani, co może być przyczyną anemii - po pierwsze utrata krwi: bardzo często u kobiet młodych są to obfite krwawienia miesięczne. Dodatni wynik badania na krew utajoną w kale sugeruje jednak, że źródło krwawienia znajduje się najprawdopodobniej w przewodzie pokarmowym. Może być to wrzód żołądka, dwunastnicy, zmiany naczyniowe w obrębie jelita grubego, ale także zmiany o charakterze nowotworowym, które koniecznie należy wykluczyć.

Oczywiście należy wziąć pod uwagę niedobory żelaza w diecie, jak również problemy z wchłanianiem tego pierwiastka z pożywienia (występujące m.in. w niektórych chorobach jelit).

Stężenie hemoglobiny we krwi w granicach 9,1-9,4 g/dl to sytuacja, która wymaga dość pilnej diagnostyki, zwłaszcza, że pisze Pani, że wartości bywały i niższe, z czego wnioskuję, że niedokrwistość trwa już od dłuższego czasu. Po 4 dniach stosowania preparatu żelaza nie można jeszcze ocenić skuteczności leczenia (niewielkie wahania stężenia hemoglobiny nie są jej wykładnikiem). Kontrolną morfologię warto zrobić po 3-4 tygodniach leczenia.

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty