Czy astma jest dziedziczna?

Za kilka miesięcy zostanę mamą. Ostatnio w rozmowie ze znajomą dowiedziałam się, że dziecko może odziedziczyć astmę po rodzicach. Bardzo mnie to zaniepokoiło, ponieważ mój mąż leczy się na astmę. Czy moje dziecko też zachoruje?

KOBIETA ponad rok temu

Szanowna Pani!

Występowanie astmy w rodzinie, zwłaszcza tak bliskiej, zwiększa ryzyko zachorowania dziecka, jednak nie jest to przesądzone. Dziedziczymy predyspozycję do astmy, a nie samą chorobę. Na pewno należy obserwować dziecko pod kątem występowania zmian skórnych, zwłaszcza w okresie wprowadzania nowych pokarmów. Ponadto warto zwrócić uwagę na częstość występowania infekcji dróg oddechowych, występowanie duszności, suchego kaszlu, zwłaszcza po wysiłku fizycznym.