Czy ataki duszności i duszący kaszel to objawy astmy?

Mam 13 lat w ostatnim tygodniu miałam coś w rodzaju ataku duszności. Wieczorem,nie mogłam mówić ani oddychać ustami gdy próbowałam na siłe oddychać ustami słychać było coś w rodzaju świstu ale także odychanie nosem nie było łatwe. Takie coś zdarzyło mi się po raz pierwszy, zwykle dokuczał mi tylko duszący, suchy kaszel dopadał mnie jak się śmiałam po bieganiu po śpiewie a czasami gdy była duszno i gorąco. Czy to może być astma lub alergia ? Proszę o odpowiedź. Paulina W.

Witam,

Objawy przez Ciebie opisane mogą sugerować astmę. Oczywiście na podstawie samych objawów, które zresztą należałoby doprecyzować, ustalić ich specyfikę, czas trwania, ewentualny związek z określonymi sytuacjami, etc., nie można postawić rozpoznania.

Nie można wykluczyć również innych przyczyn wymienionych dolegliwości.

Zdecydowanie powinnaś udać się do lekarza, który przede wszystkim zbierze dokładny wywiad chorobowy, zbada fizykalnie oraz zleci badania dodatkowe, a w razie potrzeby skieruje do specjalisty.

Pozdrawiam serdecznie