Czy badania krwi takie jak lipidogram i próby wątrobowe należy wykonać na czczo?

Syn ma skierowanie na badania LDL, HDL, Alat, Ajat, czy na te badania musi iść na czczo? Jeśli tak to przez ile czasu nie może jeść, aby wyniki były wiarygodne? Lekarz mówił, że można iść po śniadaniu zaraz. Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Oznaczenie enzymów wątrobowych oraz lipidogramu jak najbardziej wymaga pewnego przygotowania pacjenta. Podstawowym zaleceniem jest jak najbardziej pozostanie na czczo. W przypadku badania prób wątrobowych wystarczające jest pozostanie na czczo przez 12 godzin. W przypadku badania lipidów (cholesterol i frakcje) powinno być to jednak aż 16 godzin przed pobraniem krwi na badania.
Wśród innych zaleceń znajdują się:
- zachowanie normalnej diety i trybu życia przez 1-2 tyg. przed badaniem,
- unikanie alkoholu przez 2-3 dni przed badaniem,
- nie przyjmowanie leków mających wpływ na gospodarkę lipoproteinową.
Badania nie należy wykonywać w okresie choroby, urazu, wtórnej dyslipoproteinemii. Należy odczekać również 6 tygodni po przebyciu ostrych chorób.