Czy badania serologiczne wystarczą do diagnozy boreliozy?

Witam, dziś odebrałam wyniki badań, które wyglądają następująco: borelioza IgM 23,1, borelioza IgG 32,6. Opis na wynikach to: dodatni. Czy oznacza to, że jestem chora?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam.

Trudno jest na podstawie jedynie wyników badań serologicznych stwierdzić, czy ma Pani boreliozę, gdyż o rozpoznaniu decyduje wywiad i objawy kliniczne, ale nie ma jednocześnie doskonałych metod wykrywania boreliozy.

Badania serologiczne mogą wychodzić fałszywie dodatnio i nie leczy się samych odczynów serologicznych. Coś jednak skłoniło Panią do wykonania badań, być może niepokojące objawy.

Proszę zgłosić się z wynikiem do lekarza, który zbierze dokładny wywiad, zbada Panią, być może zleci wykonanie badań potwierdzających wynik i zaproponuje dalsze postępowanie.