Czy badanie beta hcg zostało wykonane w odpowiednim czasie i wynik mogę uznać za wiarygodny?

Witam. W połowie lipca urodziłam dziecko, pierwszą miesiaczkę po porodzie dostałam 27 września, a kolejną 25 października. W tym okresie (mniej więcej od 8 do 25 października) hamujący wydzielanie prolaktyny. W tym miesiącu spóźnia mi się miesiączka i jestem zaniepokojona faktem, że mogę być w ciąży. 27 listopada zrobiłam badanie beta hcg i wynik wyszedł: <1,00. Czy wynik ten mogę uznać za wiarygodny, czy też badanie wykonałam za wcześnie? Czy spóźniający się okres może być przyczyną przerwania stosowania leku? Z góry dziękuję za szybką odpowiedź. Pozdrawiam

ponad rok temu

Lek. Monika Szafarowska

Witam.
Wynik testu ciążowego wykonanego z krwi, w którym wartość beta-hCG jest <1, na chwilę obecną wyklucza ciążę. Może Pani jeszcze dla własnej pewności powtórzyć test po 3-4 dniach. Jest dość duże prawdopodobieństwo, że spóźniająca się miesiączka może być efektem przerwania dotychczas stosowanych leków. Nieprawidłowe wartości prolaktyny (zbyt wysokie) są w dużej mierze odpowiedzialne za nieregularne cykle miesiączkowe.
Pozdrawiam.