Czy będąc w ciąży, muszę przejść na insulinę?

Mam 36 lat i od 3 lat wykrytą cukrzycę 2 stopnia. Pochodzę z rodziny cukrzyków, moja mama ma, jej mama miała, no i ja. Chociaż jestem mamą dwójki wspaniałych chłopców, to razem z mężem pragniemy mieć jeszcze jedno dziecko (może dla dopełnienia rodziny udałoby się nam "zrobić" córkę), no i z racji wieku nie chcemy dłużej czekać, lecz nie wiemy od czego zacząć. Mój ogólny lekarz mówi, że przy pilnowaniu diety moja choroba nie jest jeszcze tak mocno rozwinięta i że nie potrzebuję leków na czas ciąży, a z kolei mój ginekolog powiedział, że planując ciążę, muszę przejść na insulinę. Bardzo proszę o poradę, bo szczerze mówiąc, czytając o zagrożeniach dla dziecka to nie wiem co robić, chyba nie zdawałam sobie sprawy z powagi sytuacji.

Witam serdecznie!

Cukrzyca stanowi zagrożenie zarówno dla matki, jak i dla płodu. Jednak jeżeli jest dobrze kontrolowana, ryzyko to znacznie spada.

W pierwszej kolejności powinna się Pani udać do diabetologa - po obejrzeniu lekarz specjalista zdecyduje, czy konieczne jest przyjmowanie insuliny. W czasie ciąży rzeczywiście zmienia się leki doustne na insulinoterapię, jednak czy u Pani jest taka konieczność trudno mi odpowiedzieć.

Bardzo ważna w ciąży u kobiet chorujących na cukrzycę jest również dieta.

Polecam artykuły zamieszczone na naszym portalu, między innymi:

http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-cukrzycy-u-kobiet-w-ciazy
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-w-cukrzycy-ciazowej
http://portal.abczdrowie.pl/jak-wyglada-porod-matki-z-cukrzyca.

Trzymam kciuki.

Pozdrawiam