Czy będę musiała płacić alimenty na dziecko, jeśli partner wykorzysta wiedzę o mojej schizofrenii?

Dzień dobry, mam 27 lat mam 2 gr. inwalidzką na schizofrenię i rentę. Mam na 2 lata, mieszkam z mamą. Mama też ma schizofrenię i ma emeryturę. Mam chłopaka, który chce mi zrobić dziecko. Jestem przerażona, że jakby się między nami nie układało, to on może wykorzystać wiedzę o tym, że jestem chora i odebrać mi dziecko i że niby ja mam płacić alimenty. Może tak się stać?

Witam!

W sprawie, którą Pani opisała należy skontaktować się z prawnikiem. Taka osoba najlepiej zna się na problemach związanych z prawem. Polecam Pani skorzystanie z pomocy prawnika w Centrum Praw Kobiet. Może Pani skorzystać z pomocy telefonicznej lub wysłać maila. W czwartki w godzinach 10-16 można uzyskać poradę telefoniczną pod numerem telefonu: 22 621 35 37. Może Pani także wysłać zapytanie mailem na adres: porady.prawne@cpk.org.pl . Dzięki temu pozna Pani swoje prawa i dowie się, co może zrobić, kiedy Pani chłopak będzie próbował wykorzystać Pani chorobę przeciwko Pani.

Proszę się zastanowić, czy ten związek spełnia Pani oczekiwania. W związku bardzo ważne jest zaufanie i dbanie o siebie nawzajem. Proszę również pamiętać, że Pani ma takie samo prawo do decydowania o dziecku, jak Pani chłopak. To Pani będzie w ciąży i na ten czas będzie Pani zmuszona odstawić leki. Dlatego decydując się na dziecko, ważne jest, żeby omówiła Pani tę sprawę ze swoim lekarzem psychiatrą. Lekarz będzie mógł z Panią porozmawiać o zagrożeniach związanych z ciążą oraz odpowiedzieć na Pani pytania. Jeśli nie ufa Pani swojemu chłopakowi, to warto zastanowić się, czy chce Pani urodzić dziecko, którego on będzie ojcem. Warto porozmawiać o tym z bliskimi osobami. W przypadku schizofrenii odstawienie leków może wywołać nasilenie się objawów. A wtedy pomoc bliskich osób może być niezbędna. Dlatego warto najpierw zadbać o siebie, nim zdecyduje się Pani na dziecko. Kiedy Pani będzie szczęśliwa i będzie Pani miała wokół siebie troskliwą pomoc bliskich osób, będzie Pani mogła cieszyć się macierzyństwem.

Pozdrawiam