Biopsja gruboigłowa a ból podczas zabiegu

Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące zabiegu biopsji gruboigłowej. Czy biopsja gruboigłowa boli i jak wygląda taki zabieg? Naczytałem się w internecie wielu informacji i opinii na temat biopsji gruboigłowej i mam wrażenie, że w głowie pojawił mi się już całkowity mętlik. Mam zaplanowaną biopsję gruboigłową za dwa tygodnie, umówiłem się prywatnie, więc liczę, że zabieg zostanie wykonany dobrze i możliwie bezboleśnie. Wstyd się przyznać, ale od dzieciństwa bardzo mocno boję się igieł. Nawet głupie szczepionki w szkole czy pobranie krwi były dla mnie traumą, a nazwa "biopsja gruboigłowa" po prostu mnie przeraża. Czy tego badania nie da się zastąpić innym? Boję się i nie bardzo wiem czy odważę się pójść na badanie. A może nie ma powodu do obaw i biopsja gruboigłowa jest groźna tylko z nazwy, a w rzeczywistości jest to zabieg szybki i bezbolesny? Będę bardzo wdzięczny za wyjaśnienie moich wątpliwości.
ponad rok temu

Witam serdecznie,

Biopsja cienkoigłowa pozwala na pobranie komórek, a nie całego fragmentu tkanki, dlatego też w wielu przypadkach może okazać się niewystarczająca do postawienia dokładnej diagnozy.
Biopsja gruboigłowa pozwala na pobranie fragmentu tkanki. Pytanie czy będzie miała pani robioną biopsję gruboigłową standardową metodą (wkłuwa się grubszą igłę pod kontrolą USG, procedura podobna do biopsji cienkoigłowej) czy biopsję mammotoniczną - wkłucie jest sterowane komputerowo, także pod kontrolą USG. W obu przypadkach wskazane jest jednak znieczulenie miejscowe, ze względu na to, że igła jest dość gruba (3 mm średnicy) i czasami konieczne jest manewrowanie igłą wewnątrz badanej zmiany.

Pozdrawiam serdecznie