Czy biopsja wątroby jest konieczna?

Witam! Pytanie dotyczy wyników męża, 35 lat, praca siedząca, mało ruchu, największy posiłek - kolacja, lekka otyłość brzuszna i nadwaga, co jest u niego rodzinne ze strony mamy i taty. Około 3 lat temu miał lekko podwyższony ALAT, niewiele ponad normę. Lekarka stwierdziła, że to pewnie stłuszczenie wątroby. Mąż wtedy nie wykonał USG i zapomniał o tym. Niedawno powtórzył jednak badania i ALAT wynosił 118, a ASPAT 57, glukoza 96, cholesterol całkowity 195, wszystkie parametry morfologii w normie, ob - 12. Po tych wynikach wykonał USG.Wyniki USG męża -wątroba prawidłowej wielkości jednorodna, o cechach stłuszczenia miąższu. W zakresie płata prawego 5/6 ty segment, niesostrokonturowany obszar o niższej echogeniczności - najpewniej obszar ogniskowej hyposteatozy? Naczynia wrotne wew.-wątrobowe i zew.-wątrobowe drogi żółciowe nieposzerzone. Pozostała część USG jamy brzusznej w normie. Ponadto wykonał badanie GGTP-49 - norma do 64, bilirubina 1,19 - norma do 1,20, ujemny wynik na żółtaczki B i C, amylaza poniżej normy 17, CRP-6,20.Dodatkowe dolegliwości - przewlekłe zapalenie zatok i katar od kilku miesięcy i nawracające hemoroidy (czasem jasna krew, śluz, świąd, wypadanie guzka na zewnątrz), częste odbijania i problemy gastryczne szczególnie w przypadku zmiany diety czy podróży. Polepszenie przy dobrej diecie i stabilizacji życia. Wszystkie te wyniki widziała pani doktor z przychodni i stwierdziła, że to świadczy o łagodnych zmianach wątroby. Powiedziała, że jak będziemy następnym razem w Polsce, gdyż mieszkamy za granicą, da mężowi skierowanie do hepatologa i że najlepiej nie wcześniej niż za 6 miesięcy możemy powtórzyć badania i USG. Zaleciła dietę, ruch i hepatil. Gdy zaczęłam drążyć temat wspomniała, że hepatolog być może zleci biopsję, co mnie, szczerze mówiąc, wystraszyło. Czy wynik USG męża może świadczyć o czymś groźnym? Co to jest hyposteatoza? Czy jest to związane z otłuszczeniem? Szczerze mówiąc, bardzo się tym martwię i chciałabym dokładnie wiedzieć co sugeruje to USG i czy te zmiany są groźne, odwracalne? Z czego mogą wynikać? Pozdrawiam serdecznie!

Czy wynik USG męża może świadczyć o czymś groźnym?
- Wynik nie oznacza nic groźnego. To tylko typowe zwyrodnienie tłuszczowe wątroby. Takie stłuszczenie tylko w niewielki sposób wpływa negatywnie na pracę wątroby, pracę samych komórek wątrobowych. Stąd właśnie zwiększenie aktywności enzymatycznej wątroby.
Co to jest hyposteatoza?
- To ogniskowe zmniejszenie wysycenia wątroby tłuszczem (nierównomierne stłuszczenie wątroby).
Czy jest to związane z stłuszczeniem?
- W pewnym sensie. To ognisko zmniejszenia stłuszczenia w całej stłuszczonej wątrobie.
Co sugeruje to USG i czy ty zmiany są groźne, odwracalne? Z czego mogą wynikać?
- Takie stłuszczenie wątroby jest następstwem trybu życia, głównie diety jaką Pani mąż stosuje. Trzeba stosować się do zaleceń lekarza rodzinnego (dieta, aktywny tryb życia, środki farmakologiczne wspomagające prace wątroby). Takie stłuszczenie można znacznie zniwelować. Oczywiście warto byłoby jeszcze skonsultować się w tej sprawie z hepatologiem. Jednak wyniki i stan wątroby nie budzą raczej niepokoju.

Magdalena Mroczek

Witam,

Jeśli chodzi o przyczynę podwyższenia enzymów wątrobowych w przypadku Pani męża, to najprawdopodobniej jest to stłuszczenie wątroby. Najprawdopodobniej jest to związane z nadwagą. Przy stłuszczeniu wątroby enzymy podwyższone są jedynie nieznacznie. Oczywiście należy wykluczyć też inne przyczyny podwyższenia enzymów tj. zakaźne czy strukturalne. W przypadku Pani męża wykonano usg wątroby, które wykazały stłuszczenie wątroby. Na szczęście nie uwidoczniono żadnych niepokojących zmian, obszar hyposteatozy świadczy jedynie o nierównomiernym rozkładzie tłuszczu i również nie jest powodem do niepokoju.

Biopsja wątroby jest to pobranie materiału z wątroby, który następnie ocenia się pod mikroskopem. Wykonuje się ją w przypadkach trudnych diagnostycznie. U Pani męża nie pojawiły się żadne dodatkowe objawy, co świadczy o tym, że prawdopodobnie mamy do czynienia ze zwykłym stłuszczeniem wątroby. W takich wypadkach biopsja nie będzie potrzebne.

Aby zmniejszyć stłuszczenie wątroby ważna jest redukcja masy ciała. Ważne jest, aby dietę połączyć z wysiłkiem fizycznym. Należy starać się uprawiać ruch przynajmniej 30 minut dziennie. Poza tym należy unikać pokarmów smażonych i grillowanych. Dietę warto wzbogacić o świeże warzywa i owoce i zrezygnować z picia słodkich i gazowanych napoi.

Warto skonsultować się z hepatologiem, aby upewnić się co do diagnozy i wykluczyć inne choroby. Biopsja wątroby nie wydaje się być jednak potrzebna, jest to badanie inwazyjne i wykonywane dość rzadko.