Czy ból brzucha i głowy mogą być objawami ciąży?

Od roku biorę tabletki antykoncepcyjne, w zeszłym miesiącu, w ostatnich dniach okresu współżyłam, w tym miesiącu miałam już okres, ale od 5 dni boli mnie przez cały dzień dół brzucha, jakbym miała dostać okres. Dzisiaj było mi niedobrze i boli mnie głowa, zrobiłam wczoraj test ciążowy, ale wyszedł negatywnie.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Nie istnieje dająca 100% metoda antykoncepcji. Przy idealnym stosowaniu się do instrukcji zawartej na opakowaniu skuteczność doustnej antykoncepcji wynosi ok. 99,9%. W praktyce jednak bardzo często występują czynniki zakłócające, jak np. zapomniana tabletka, przesunięcia czasowe w przyjęciu tabletki, wymioty, biegunka, antybiotykoterapia itp. Biorąc pod uwagę powyższe przyczyny, skuteczność spada do ok. 92%.
Nie napisała Pani dokładnie, jaka jest korelacja czasowa między stosunkiem a wystąpieniem objawów i ujemnym wynikiem testu. Z opisu można wnioskować, że od czasu stosunku do czasu zrobienia testu ciążowego minęło więcej niż 4 tygodnie.
Objawy mogące sugerować ciążę to opóźnienie krwawienia miesiączkowego, parcie na pęcherz moczowy, powiększają się piersi, czasami dyskomfort w podbrzuszu. Wynik testu jest wiarygodny po 2 tygodniach od potencjalnego zapłodnienia (czyli zwykle w terminie spodziewanej miesiączki). Wiarygodność testów z moczu jest duża i wynosi około 99%. Jeżeli ma Pani wątpliwości, należy powtórzyć test, ewentualnie udać się na wizytę kontrolną do ginekologa. Podobne objawy mogą sugerować infekcję.
Pozdrawiam serdecznie!