Czy ból jednej piersi jest niebezpieczny?

Mam pewien problem. Mianowicie od kilku dni boli mnie prawa pierś. Jest to ból taki sam, jaki występuje u mnie przed menstruacją. Niepokojącymi objawami są dodatkowo: zwiększenie się bolejącej piersi, widoczne o wiele lepiej niż zawsze żyły oraz lekka twardość całej piersi. Z sutkiem wszystko w porządku. Muszę dodać, że jestem niecały tydzień przed krwawieniem. Normalnie 10 dni przed bolą mnie piersi, lecz obie. Tym razem bolała tylko prawa, lewa w porządku, w ostatnim dniu trochę zaczyna boleć, tak jak zwykle. Ważnym czynnikiem jest tu mój wiek. Mam 17 lat. Czy powinnam się zgłosić do lekarza, czy może to nic niebezpiecznego?

17 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Objawy, jakie Pani opisuje, wskazują na bolesność piersi wywołanej zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Jest to związane ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą przed miesiączką. Zazwyczaj ból dotyczy obu piersi jednocześnie, aczkolwiek może się zdarzyć, że boli jedna pierś. Proszę zastanowić się także, czy nie wchodzą w grę ewentualne inne przyczyny bólu (np. nerwoból?), niewygodna bielizna?

Myślę, że warto byłoby pomysleć o wizycie u ginekologa, który zbada Panią i zaleci dodatkowe badania w razie potrzeby.
W przypadku objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego należy zadbać o prawidłową dietę (dużo owocow, warzyw, mało tłuszczow zwierzęcych), unikanie mocnej kawy, herbaty oraz palenia papierosów. Ulgę powinno przynieść także przyjmowanie preparatów witaminy A+E oraz oleju z wiesiołka (dostępne w aptece bez recepty).

Pozdrawiam serdecznie