Czy ból piersi i jajników w długim cyklu miesiączkowym oznacza zbliżającą się owulację?

Witam serdecznie! Pierwszy dzień cyklu przypadł mi na 23 listopada i trwał 6 dni. Zaznaczę, że moje cykle trwają mniej więcej ok 40 dni. Mam nieregularne cykle ostatni trwał 43 dni, a przedostatni 35. Nie wiem jak mam obliczyć sobie dni płodne. Z mężem staramy się o dziecko, w ostatnim miesiącu kochaliśmy się co dwa, co trzy dni i się nie udało:(. Proszę mi pomóc kiedy najlepiej zacząć współżycie, co ile dni i kiedy zakończyć. Współżyliśmy do końca wczoraj (6 grudzień). Zaznaczę, że od wczoraj odczuwam ból piersi i są takie ciężkie oraz delikatny ból jajników. Czy to oznacza, że zbliża mi się owulacja? Proszę o wyczerpującą odpowiedź. Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Owulacja ma miejsce ok. 14 dni przed miesiączką. W przypadku długich i nieregularnych cykli, nie w każdym musi ona wystąpić. Jeśli minie rok regularnych a bezowocnych starań o ciążę, wskazana będzie diagnostyka, łącznie z monitorowaniem Pani cyklu w USG pod kątem jajeczkowania. Póki co, powinna Pani jednak spokojnie obserwować swój cykl i wzmóc starania o ciążę w okresie płodnym. W tym celu należałoby kupić termometr elektroniczny i codziennie rano, po przebudzeniu, mniej więcej o tej samej porze, mierzyć temperaturę- w pochwie, odbycie lub jamie ustanej, zawsze dokładnie w tym samym miejscu. Wyniki pomiarów należy zapisywać. Tuż po owulacji następuje skok temperatury o ok. 0,5 st. C. Komórka jajowa czeka na zapłodnienie przez mniej więcej dobę po owulacji, potem już mija okres płodny w cyklu. Okres ten, trwający kilka dni przed i jedną dobę po owulacji, objawia się charakterystycznymi zmianami w obrazie śluzu szyjkowego (wydzielanego przez gruczoły szyjki macicy i wydostającego się na zewnątrz, może go Pani zaobserwować na bieliźnie). Staje się on obfity (wrażenie mokro), przejrzysty, o konsystencji białka jaja kurzego. Niektóre kobiety odczuwają też ból związany z owulacją. Trwa on zwykle kilka godzin i zlokalizowany jest w podbrzuszu. Powiększenie piersi i ich bolesność występują zwykle pod koniec cyklu miesiączkowego, ale mogą też towarzyszyć owulacji. Umiejąc rozpoznać swoją płodność, łatwiej będzie Pani zidentyfikować dni, kiedy należy starać się o ciążę. Jeśli w przeciągu kilku cykli nie uda się Pani zaobserwować wyżej wymienionych objawów płodności, to powinna Pani udać się do specjalisty nie czekając, aż minie rok bezowocnych starań o ciążę- diagnostyka i ewentualnie leczenie wskazane będą bowiem wcześniej.

Pozdrawiam serdecznie!