Czy ból podczas stosunku jest spowodowany grzybicą?

Witam, mam 26 lat, nie stosuję antykoncepcji hormonalnej. Kilka dni temu odebrałam wyniki cytologii, obecne były nitki grzybni więc doktor przepisał mi lek przeciwgrzybiczny. Od ok. 4 miesięcy odczuwałam silny ból podczas wprowadzania penisa do pochwy. Czy jest to objawem grzybicy pochwy czy trzeba szukać innych przyczyn? Od czasu do czasu na wargach sromowych pojawia się coś jakby większy pryszcz, przez ok. 2 dni dojrzewa a potem robi się biały i pęka (wydziela się ropa) - czy to też powinnam leczyć? Nie występuje to częściej niż raz na jeden - dwa miesiące. Dodam jeszcze, że lekarz nie zalecił leczenia mojego męża - czy jest możliwe, że nie doszło do zarażenia pomimo odbywania stosunków bez prezerwatywy? U męża nie wystąpiły żadne niepokojące objawy. Bardzo proszę o odpowiedź, pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Objawy bolesności pochwy podczas stosunku płciowego może być związany ze stanem zapalnym o podłożu infekcyjnym. Wydaje się, że nie ma konieczności podejmowania dalszej diagnostyki skoro było wykonywane badanie ginekologiczne i badanie cytologiczne i nie stwierdzono innej patologii. Zlecone leczenie powinno być skuteczne.
Opisana zmiana skórna w okolicy sromu może sugerować zaskórnik bądź zapalenie mieszka włosowego. Taka zmiana może powodować miejscowy odczyn zapalny co może się wiązać z miejscową bolesnością. Wydaje się, że nie ma powodów do niepokoju.

Infekcja grzybicza może szerzyć się poprzez stosunek płciowy. Jednakże nie zawsze dochodzi o powstania zakażenia u partnera, szczególnie jeśli układ odpornościowy nie jest osłabiony.
W związku z tym, być może partner nie uległ zakażeniu.
A by jednak zapewnić maksymalnie skuteczne leczenie grzybicy możliwe jest stosowanie przez partnera miejscowego leku przeciwgrzybiczego z grupy pochodnych imidazolu dostępnego bez recepty.

Redakcja abcZdrowie.pl