Czy bóle i puchnięcie stawów mogą być objawami boreliozy?

Witam! Kilka miesięcy temu w nocy pojawił się u mnie silny ból kolana z zaczerwienieniem i opuchlizną (nie mogłam stanąć na nogę). Zbagatelizowałam problem, gdyż rano ból był dużo mniejszy i po kilku godzinach chodzenia zniknął. Ok. 2 m-ce później jeszcze raz powtórzyło się to samo. Na jakiś czas był spokój, aż do momentu, gdy cztery tyg. temu pojawił się ból stawu skokowego i opuchlizna wokół kostki, również nie mogłam stanąć swobodnie na nogę, po ok. 1,5 tyg. dołączył jeszcze ból i opuchlizna palca wskazującego u ręki. Mija czwarty tydzień, a objawy nie znikają, dodatkowo pojawił się ból w drugiej stopie od spodu, przy stawaniu kłucie i ból palców stopy. Najgorzej jest rano, gdyż nie mogę się swobodnie poruszać, w ciągu dnia jest dużo lepiej.

Odwiedziłam ortopedę, który wypisał leki na reumatyczne zapalenie stawów, jednak wyniki i rtg są ok. Zalecił badania na boreliozę, odebrałam wyniki, proszę o interpretację. Igg - ujemny, Igm - 24,4 (gdzie 9 - ujemny [9-11] - wątpliwy [11-20] - słabo dodatni, 30 silnie dodatni.) Byłam z wynikami u specjalisty, który zalecił badanie western-blot, ale nawet nie obejrzał moich stawów. Dodam, że przez pewien okres codziennie strasznie bolała mnie głowa, a nie przypominam sobie ukąszenia przez kleszcza, jedynie wiele lat temu. Proszę o odpowiedź, czy to może być borelioza, co powinnam zrobić i jaka jest szansa na wyleczenie?

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Uważam, że powinna Pani wykonać badanie metodą Western Blot, gdyż jest to obecnie najpewniejszy sposób potwierdzenia boreliozy.

Przedstawione dolegliwości mogą jak najbardziej wskazywać na boreliozę jednak należy to potwierdzić badaniem.

Często pacjenci nie pamiętają momentu ukąszenia przez kleszcza,zdarza się również, iż kleszcz samoistnie odpada nie pozostawiając typowego objawu dla boreliozy czyli rumienia wędrującego.

Leczenie boreliozy jest uzależnione od etapu infekcji i polega na podawaniu antybiotyków.

Pozdrawiam!