Czy bóle i rozwarcie oznaczają, że już zbliża się poród?

Witam serdecznie,
Mam pytanie: byłam w 32. tyg. ciąży to dzidzia ważyła już 2100 g, jak na 35. tydz. - czy to normalne, czy to oznacza, że zaszłam w ciążę 2 tyg. szybciej, czy o co chodzi? Czy dzidzia po prostu szybciej rośnie?
Jeszcze jedno pytanie, teraz jestem w 34 tyg. ciąży i 4 dni i mam małe rozwarcie, od czasu do czasu ból brzucha, ból pleców i w nocy bóle nóg, że spać nie mogę - czy to oznacza, że mogę szybciej urodzić? Dostałam czopki, bo lekarz powiedział, żebym jeszcze wytrzymała 2 tyg. do porodu z tym, że wcześniej dwójkę dzieci urodziłam też przed terminem, i jeno i drugie 34. tydz., i teraz na to trzecie muszę uważać, czy to jest normalne? Mieszkam w Niemczech i nie bardzo wszystko jestem w stanie zrozumieć i dlatego pisze tutaj z zapytaniem.
Bardzo proszę o wyczerpującą odpowiedź, dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Jeśli oznaczała Pani wiek ciąży na podstawie daty ostatniej miesiączki, czy tym bardziej USG w pierwszym trymestrze, to raczej mało prawdopodobne jest, by dziecko było o dwa tygodnie starsze niż to wynika z oznaczenia wieku. Dziecko po prostu szybciej rośnie. Szczególnie jeśli Pani oraz ojciec dziecka jesteście wysocy, taka sytuacja nie powinna dziwić. Inna sprawa, że szacowanie masy płodu na podstawie pomiarów w USG obarczone jest dużym ryzykiem błędu, nawet do 0,5 kg.
Długość ciąży jest do pewnego stopnia cechą indywidualną i bardzo możliwe, że u Pani trwa ona nieco krócej niż średnio w populacji. Jeśli poprzednie porody przebiegały bez zakłóceń i rodziły się zdrowe i silne dzieci, to nie ma powodów do niepokoju i tym razem, szczególnie, że badanie USG wskazało, że dziecko jest nad wyraz rozwinięte.
Pani bóle fizyczne są najprawdopodobniej związane z samą ciążą, mówiąc kolokwialnie z dodatkowym ciężarem do dźwigania. Szyjka macicy się skraca w ostatniej fazie ciąży i może zacząć rozwierać, co jest niewątpliwie oznaką nadchodzącego porodu. Trudno jednak na tej podstawie dokładnie przewidzieć jego datę. Jest najzupełniej normalne, że lekarzowi zależy na nieco dłuższym ponoszeniu ciąży, tak by dziecko było możliwie silne i rozwinięte w momencie przyjścia na świat (w szczególności chodzi o dojrzałość jego płuc). Proszę się więc nie denerwować, dużo oszczędzać i spokojnie oczekiwać szczęśliwego rozwiązania.

Pozdrawiam serdecznie!