Ból krocza w ciąży

Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące bólu krocza w ciąży. Czy bóle krocza w ciąży, dokładnie w 25 tygodniu ciąży są normalnym objawem? Co mogą oznaczać takie bóle krocza w ciąży? Ból dokucza mi podczas chodzenia, stawiam niewielkie kroki, poruszam się bardzo powoli, w nocy odczuwam to, kiedy się przekręcam na drugi bok. Dodam, że jest to moja druga ciąża i przy pierwszej nie miałam takich dolegliwości. Skąd się bierze ból krocza w ciąży? Czy to normalna rzeczy czy jednak może on być oznaką jakichś problemów z ciążą albo ze zdrowiem? W ciąży jednak chyba na każdy objaw trzeba uważać a ja zaczynam się martwić. Czy z bólem krocza w ciąży powinnam natychmiast udac się do lekarza i wykonać jakieś dodatkowe badania? Czy jednak nie powinno być to nic groźnego i jest to zwykły objaw ciąży, który powinnam przeczekać? Z góry dziekuję za odpowiedź i pozdrawiam.
ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Ból jest spowodowany uciskiem na krocze powiększonej, ciężarnej macicy. Kobiety w ciąży często narzekają na tę dolegliwość, choć zwykle na nieco późniejszym etapie. Trudno coś na to zaradzić. Może Pani próbować unikać pozycji, które wywołują ból i dużo wypoczywać.
Jeżeli jednak ból zlokalizowany jest w okolicy spojenia łonowego, to powinna Pani skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, który być może zdecyduje się skierować Panią do ortopedy - może bowiem Pani grozić rozejście spojenia łonowego.
Pozdrawiam serdecznie!