Czy bóle podbrzusza z wkładką wewnątrzmaciczną są normalne?

Dzień dobry mam wkładkę od około 3 miesięcy i dopiero teraz zaczynają się bóle podbrzusza. Nie mam okresu tylko opławy koloru brązowego i do tego jak galareta. Czy to jest normalne?

ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Najczęściej spotykanymi powikłaniami po założeniu wkładki wewnątrzmacicznej są bóle podbrzusza i okolic kości krzyżowej, nieregularne lub obfite krwawienia i plamienia z dróg rodnych. Nie muszą one wystąpić od razu, mogą również, jak u Pani po np. 3 miesiącach. Jeżeli dolegliwości się będą nasilać lub krwawienie będzie coraz obfitsze, należy skontaktować się z ginekologiem, który skontroluje położenie wkładki, ewentualnie zadecyduje o potrzebie jej usunięcia.

Do skutków stosowania wkładek zalicza się również stany zapalne narządów płciowych, ciążę pozamaciczną . Inną z możliwych konsekwencji stosowania wkładek wewnątrzmacicznych jest niepłodność.

Serdecznie pozdrawiam!