Czy bóle w pierwszym trymestrze ciąży są normalne?

Jestem w ciąży dokładnie 8 tygodni i 4dni od ostatniej miesiączki. Od wczoraj pobolewa mnie podbrzusze i  krzyż - tak, jak na okres. Chciałabym dodać, że od tygodnia przyjmuję P*** dopochwowo, raz dziennie. Czy może mieć to z tym związek? Takie same bóle miałam w 4 tyg. ciąży i po tygodniu ustąpiły. Wiem, że prawdopodobnie jest to objaw normalny.

W piatek 09. 07 byłam u ginekologa i powiedział, że wszystko OK. Wykrył tylko na USG, że prawdopodobnie jest ciąża bliźniacza, z których jedna się nie rozwinęła, bo pęcherz był o wiele mniejszy i pusty.  Tego samego dnia, pod wieczór, dostałam krwawienia silnego i okazało się, że ta, która się nie rozwijała "samoistnie się wypróżniła" i ponoć nie miała wpływu na zarodek zdrowy.

Czy powinnam się przejmować tymi bólami? Nie są silne, są takie, jak zawsze miałam przed okresem lub w trakcie. Boję się jednak, że utrata, której dośwadczyłam, maiała wpływ na zarodek i nie rozumiem dlaczego lekarz, który mnie badał i wykrył ciążę bliźniaczą nie powiedził mi, że jedna z nch będzie poroniona samoistnie i mogę się spodziewać krwawienia...

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Ciąże bliźniacze, z których jedna obumarła w pierwszym trymestrze zazwyczaj przebiegają bez poronienia obumarłego zarodka - w związku z tym, że jest jeszcze bardzo mały, jest wchłaniany. Nie da się przewidzieć, że dojdzie do poronienia.

W związku z tym powikłanym od początku przebiegiem, wszelkie dolegliwości, które Pani odczuwa powinno się niezwłocznie konsultować z lekarzem prowadzącym ciążę, chociażby telefonicznie. Oczywiście duża część dolegliwości bólowych w pierwszych tygodniach ciąży nie jest przejawem patologii, jednak należy chuchać na zimne i zawsze się upewniać.

Proszę zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego ciążę w celu zbadania i sprawdzenia czy z dzieckiem wszystko dobrze.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.