Czy chlamydia wpływa negatywnie na stan płodu?

Witam, jestem w III trymestrze ciąży, dokładniej w 38 tygodniu. W I i II trymestrze ciąży nie badałam się na chlamydię - lekarz nie zlecił, a ja nie wiedziałam, że trzeba :(. W III trymestrze dostałam skierowanie i się zbadałam. Wyniki IGG 250, IGM 0,426. Bardzo się martwię. Wydaje mi się, że wyniki pokazują, że chorowałam całkiem niedawno. Martwię się o dziecko, czy wpłynęło to na jego rozwój. Powiem więcej, jestem spanikowana. Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

Witam serdecznie!
Oznaczenie przeciwciał przeciw chlamydii nie należy do rutynowych badań w czasie ciąży. Jest to badanie specjalistyczne, na które kierowane są pacjentki z określonych grup ryzyka oraz pacjentki z objawami zakażenia. Przytoczony przez Panią wynik najprawdopodobniej świadczy o dawno przebytym zakażeniu. Celowo użyłam sformułowania najprawdopodobniej, gdyż nie podała Pani wartości referencyjnych, które są zmienne w zależności od laboratorium. Jeśli wynik IgM jest ujemny, a IgG dodatni, to może być Pani spokojna o ciążę. Jedynie ostra faza zakażenia może być niebezpieczna dla rozwoju ciąży.
Pozdrawiam