Czy choroba Duplaya może powodować wysokie OB i CRP?

Kobieta lat 50. Wyniki morfologii : WBC - 9,2 RBC - 4.03 HGB - 11,6 g/dll HCT - 33,5 L % PLT - 406 PCT - 351 % MCV - 83 MCH - 28,7 pg MCHC - 34,5 g/dll RDW - 15,7 H % MPV - 8,6 PDW - 14,2 % OB -55 mm po 1 godz. CRP - 24,05 %LYM 25,8 % #LYM -2,3 %MON - 5,2 % # MON - 0,4 %GRA - 69,0 % #GRA - 6,5 odczyn lateksowy -0,2 iu/ml URIC ACID - 2,45 mg/dll CHOLESTEROL - 177 mg/dll GLUCOSE - 90 mg/dll TSH -21,549 iu/ml Czy choroba Duplaya (zespół bolącego barku) może powodować takie wysokie OB i CRP? Dodam, że ostatnio bóle obydwu barków są bardzo silne. Lekarz przepisał żonie leki M*** i A*** 15. Po zażyciu leku M*** bóle ustąpiły, ale pozostała sztywność barków. Dodam, że oprócz tego w 2008 roku żona miała wyciętą tarczycę w całości (w wyciętej tarczycy nie stwierdzono guzków złośliwych). Czy niedoczynność tarczycy również może wpłynąć na wysokie wyniki OB i CRP? Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Choroba Duplaya - czyli zespół bolesnego barku (ZBB) określa zmiany zwyrodnieniowe dotyczące przestrzeni podbarkowej i jest efektem przedwczesnego zużycia tkanek miękkich okolicy barku. Może być wynikiem:
- miejscowych chorób o charakterze zwyrodnieniowym,
- urazów w obrębie barku ,
- przykurczu tkanek miękkich (np. po oparzeniach lub usunięciu gruczołu sutkowego),
- zmian zapalnych, kolagenoz, chorób układu nerwowego, serca, płuc, chorób związanych z wiekiem, nowotworów.
Jeśli przyjmiemy, że przyczyną choroby są zmiany zapalne, ewentualnie kolagenoza, to możemy obserwować podwyższone wartości OB. Problemy z tarczycą nie mają związku z podwyższonym poziomem CRP oraz OB.

Pozdrawiam